Nova izdanja Sveučilišta u Zadru

BALENOVIĆ, Katica. (MEĐU)JEZIKOM DO INOG JEZIKA: KAKO OVLADATI ENGLESKIM ČLANOM. Zadar: Sveučilište u Zadru, 2020.; 202 str.; cijena: 75,00 kn
Osvješćivanje postojanja jezičnih sredstava za izražavanje kategorija određenosti/neodređenosti, kao i istraživanje postupaka i obrasca za bolju identifikaciju tih kategorija, a time i bolje usvajanje članova na engleskom jeziku bitno je u nastavnom procesu jer su to kategorije koje mogu dovesti do nesporazuma u komunikaciji. S obzirom na to da je dobro poznavanje engleskog jezika danas conditio sine qua non, primijenjena istraživanja kojima je moguće unaprijediti nastavnu praksu imaju osobitu vrijednost. Stoga će ova monografija dobro doći svima u procesu proučavanja i učenja engleskog jezika, a teorijski i metodološki dio može poslužiti i za bolje razumijevanje drugih stranih jezika.

MIRNA WILLER: FESTSCHRIFT / urednice Tinka Katić i Nives Tomašević. Zadar: Sveučilište u Zadru, 2020.; 587 str.; cijena: 200,00 kn
Spomenica Mirni Willer u obliku zbornika znanstvenih radova relevantno doprinosi nizu tema iz polja informacijskih i komunikacijskih znanosti. Radovi unutar zbornika bave se širokim spektrom pitanja koja možemo podvesti pod sintagmu “uvođenje reda u bibliografski univerzum” što odgovara temeljnom znanstvenom interesu Mirne Willer. Dio autora obrađuje relevantne teme vezane uz katalogizaciju i norme u knjižničnoj djelatnosti, dio predstavlja novije stručne aktivnosti a dio daje pregled stanja u određenom užem području. Gledani kao cjelina, zbornik pruža širok uvid u tranziciju normi, postupaka i prakse u knjižničnoj djelatnosti na digitalnu platformu poslovanja tijekom proteklih tridesetak godina.

OPĆA KLINIČKA ANESTEZIOLOGIJA I REANIMATOLOGIJA / urednici Tatjana Šimurina, Boris Mraović. Zadar: Sveučilište u Zadru, 2020.; 462 str.; cijena: 200,00 kn
Poučavanjem studenata zdravstvenih studija i liječnika na specijalizaciji nametnula se potreba za pisanjem ovog udžbenika koji će im pružiti osnove anesteziologije i reanimatologije te ih uvesti u kliničku anesteziološku praksu. Ovaj udžbenik obuhvaća brojna područja aktualnog anesteziološkog kliničkog rada čime dolazi do izražaja multidisciplinarnost ove specijalnosti. Poglavlja u udžbeniku odnose se na predoperacijsku pripremu, nadzor bolesnika tijekom anestezije i neposredno nakon anestezije, opis anestezijskog pribora i uređaja za anesteziju, lijekove koji se rabe za anesteziju, principe osnovnih anestezijskih tehnika s osvrtom na specifične grupe bolesnika, pristup životno ugroženom bolesniku, postupnik kardiopulmonalnog oživljavanja, skrb o palijativnom bolesniku, doniranje organa i smrt mozga.

Izdanja Sveučilišta u Zadru distribuiraju se i prodaju u Sveučilišnoj knjižari „Citadela“.