Međunarodna ljetna škola "Provenance, why does it matter? Provenance, Dispossession and Translocation Research"

Međunarodna ljetna škola pod nazivom Provenance, why does it matter? Provenance, Dispossession and Translocation Research održat će se na Odjelu za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru od 27. do 31. kolovoza 2018. godine. Ljetna škola organizirana je u sklopu međunarodnog trogodišnjeg istraživačkog projekta Transfer of Cultural Objects in the Alpe Adria Region (TransCultAA) koji se realizira kroz istraživački program HERA (Humanities in the European Research Area), a u okvirima programske teme pod nazivom Uses of the Past, 2016-2019. TransCultAA zajednički je znanstveno-istraživački projekt (joint research project, JRP) četiriju istraživačkih timova iz četiriju zemalja (Njemačke, Italije, Slovenije i Hrvatske, uz pridružene partnere iz Austrije).

U projektu TransCultAA uključeni istraživači bave se vrlo konkretnim problemima iz zajedničke europske povijesti, s naglaskom na područje Alpe-Jadran (Italija, Slovenija, Hrvatska, Austrija), proučavajući problematiku vlasništva umjetnina te njihova raznošenja, translokacije, zagubljivanja, konfiskacije, krađe, otimanja, preprodaje, politike skupljanja i restitucije.

Škola je namijenjena studentima, povjesničarima umjetnosti, muzealcima, galeristima, privatnim skupljačima, povjesničarima, arheolozima, odvjetnicima, policijskim djelatnicima i novinarima, odnosno svim zainteresiranim stručnjacima koji se ovim temama bave u okviru svoje profesije ili studija. Međunarodni tim stručnjaka kroz različite primjere bavit će se problematikom provenijencije, odnosno povijesti vlasništva umjetnina, razlozima promjene vlasništva, oduzimanjem i odnošenjem, odnosno premještanjem umjetnina, pljačkom, uništavanjem, krađom kulturnih dobara i njihovom daljnjom sudbinom, metodologijom istraživanja različitih izvora, pitanjem restitucije i slično.

Program Ljetne škole podijeljen je u pet ključnih točaka: 1. prezentacije članova istraživačkog tima TransCultAA i odabranih gostujućih predavača; 2. prezentacije samih polaznika; 3. osvrt na izlaganja od strane stručnjaka i polaznika; 4. javna predavanja; 5. posjeti lokalnim muzejima i arhivima.

U sklopu popratnog programa Ljetne škole u Kneževoj plači bit će priređena izložba postera na temu provenijencije, razvlašćivanja i premještanja umjetnina. Izložba prikazuje različite probleme i raznovrsne metode istraživanja provenijencije. Odabrane studije slučaja pružaju uvid u istraživanje provenijencije umjetnina u Hrvatskoj tijekom 20. stoljeća. U crkvi sv. Donata, prostoru bivšeg muzeja čija je zbirka gotovo cijela odnesena u Italiju 1944. godine, javno je predstavljen projekt TransCultAA. U rad Ljetne škole uključeni su polaznici iz Hrvatske, Italije, Njemačke, Austrije, Slovenije, Poljske, Rusije, Mađarske, Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih Američkih Država, Srbije, Albanije, Nizozemske, Švicarske i Portugala.