Poziv na audiciju

Poziv na audiciju

Akademski pjevački zbor Sveučilišta u Zadru poziva sve zainteresirane na audiciju koja će se održati u ponedjeljak, 5. listopada 2015. godine u 17h u predavonici br. 103 u Novom kampusu.
Princip audicije izuzetno je jednostavan: dovoljno je ponoviti nekoliko glazbenih sekvenci i pokazati raspon glasa. Za članstvo nije potrebna nikakva glazbena naobrazba ni iskustvo.
Članovi zbora koji studiraju na bilo kojem sveučilišnom odjelu upisuju u indeks izborni kolegij 'Zborno pjevanje' te dobivaju 2 ECTS boda.
Dosadašnje članove zbora molimo da se jave osobno voditelju zbora ili na tomislav.kosta@gmail.com te iskažu svoje namjere o daljnjem sudjelovanju u radu zbora.
Svim članovim Akademskog zbora zajamčeno je uzbudljivo otkrivanje svijeta glazbe, ozbiljni rad uz mnogo zabave, zanimljivi nastupi i putovanja...

dr. sc. Tomislav Košta
voditelj Akademskog zbora
Pročitaj više
Poziv na audiciju
Vrijedna donacija: Konzervatorski stalak za digitalizaciju stare i rijetke građe

Vrijedna donacija: Konzervatorski stalak za digitalizaciju stare i rijetke građe

Odjel za informacijske znanosti ovih je dana preuzeo u Vestigia institutu za istraživanje rukopisa Sveučilišta u Grazu u Austriji konzervatorski stalak za digitalizaciju stare i rijetke građe Traveller conservation copy stand (TCCS 4232) koji mu je posuđen na dvije godine. Stalak je jedan od 82 do sada proizvedena, a koristi se za digitalizaciju osobito krhke stare i rijetke građe, i to u nekim od najboljih centara za digitalizaciju stare i rijetke građe, u Europi i u SAD-u. Specifičnost mu je mobilnost koja omogućuje digitalizaciju na udaljenim lokacijama, odnosno bez dislociranja građe. Stalak su osmislili i izradili konzervatori Vestigia instituta, a njegova primjena omogućuje digitalizaciju koja ni na koji način ne oštećuje staru i rijetku građu, slijedeći suvremene trendove u zaštiti stare i rijetke građe.
Stalak će biti korišten u sklopu projekta "Digitalizacija i istraživanje tekstova zadarsko-šibenskog područja iz razdoblja do kraja 19. st. pisanih glagoljicom, bosančicom i latinicom" koji Odjel za informacijske znanosti organizira zajedno s Vestigia institutom za istraživanje rukopisa Sveučilišta u Grazu, u Austriji, uz podršku Sveučilišta u Zadru i u suradnji sa stručnjacima s više odjela Sveučilišta u Zadru i s drugih visokoškolskih i znanstvenih institucija (HAZU u Zadru, Državni arhiv u Zadru, Arhiv Nadbiskupije zadarske, Filozofski fakultet u Zagrebu, Staroslavenski institut u Zagrebu, Fakultet strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, itd.). Projekt je dobio potporu nekoliko institucija koje čuvaju rukopisnu građu (Državni arhiv u Zadru, Arhiv Nadbiskupije zadarske, Zavičajni muzej Biograd na Moru) i nadamo se da će uskoro započeti.

Više o stalku možete vidjeti na stranici Vestigia instituta: http://www.vestigia.at/der_traveller.html
Pročitaj više
Vrijedna donacija: Konzervatorski stalak za digitalizaciju stare i rijetke građe
Objavljen poziv za radove - [sic] časopis za književnost, kulturu i književno prevođenje

Objavljen poziv za radove - [sic] časopis za književnost, kulturu i književno prevođenje

[sic] – časopis za književnost, kulturu i književno prevođenje poziva autore da svojim prilozima sudjeluju u oblikovanju 12. broja časopisa naslovljenog Liminalni Balkan
Prihvaćaju se:
• izvorni znanstveni radovi opsega 5.000-7.000 riječi uključujući popis literature i bilješke
• osvrti i recenzije opsega do 2.000 riječi
• prijevodi književnih tekstova opsega 5.000-7.000 riječi i
• video eseji (max 50 MB) – prihvaćaju se video prilozi iz svih područja u fokusu časopisa

Rok za predaju radova: 31. prosinac 2015.
Predviđeni datum izlaska 12. broja časopisa: 15. lipnja 2016.

Kompletan tekst poziva možete vidjeti na sljedećim linkovima: hrvatska verzija/engleska verzija

Online-časopis, kao i sve prijašnje brojeve, možete pogledati na službenoj stranici časopisa: http://www.sic-journal.org
Pročitaj više
Objavljen poziv za radove - [sic] časopis za književnost, kulturu i književno prevođenje
Objavljen zbornik radova "Papa Ivan Pavao II.: putnik, supatnik, navjestitelj"

Objavljen zbornik radova "Papa Ivan Pavao II.: putnik, supatnik, navjestitelj"

Prigodom desete obljetnice Papina posjeta Zadru u spomen i zahvalu za taj dar Zadarska nadbiskupija, Sveučilište u Zadru i njegov Teološko-katehetski odjel organizirali su jednodnevni znanstveno-stručni skup koji se održao u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru 27. studenoga 2013. Taj skup bio je dio širega programa obilježavanja desete obljetnice pod nazivom „Dani Ivana Pavla II.“ Predavači su u svojim izlaganjima predstavili lik Ivana Pavla II., sam događaj njegova posjeta Zadru 2003., povijesne veze papā i hrvatskoga naroda s posebnim naglaskom na veze sa Zadrom. Istaknuti su Papini evangelizacijski napori u mnogim pastoralnim i državnim putovanjima diljem svijeta, kao i njegova zainteresiranost za Europu i njezinu reevangelizaciju. Razmotreno je Papino djelovanje protiv bezbožnih ideologija i totalitarnih sustava te njegovo zauzimanje za autentično mjesto laika u Crkvi i javnom životu. Prezentirana je i Papina filozofska misao kroz njegovu personalističku etiku, kao i Papino viđenje uloge hrvatskog naroda u dijelu reevangelizacije Europe.
Pročitaj više
Objavljen zbornik radova "Papa Ivan Pavao II.: putnik, supatnik, navjestitelj"
Objavljena knjiga "Slika i mit: umjetnička djela u postindustrijskom dobu"

Objavljena knjiga "Slika i mit: umjetnička djela u postindustrijskom dobu"

Djelo „Slika i mit: umjetnička djela u postindustrijskom dobu“ autora Josipa Zankija plod je istraživanja odnosa medija, tehnika, mitološkoga okvira slike i suvremenih umjetničkih praksi. Budući da je riječ o specifičnome pristupu slici i mitu, koji pretpostavlja uvid u introspektivni odnos autora s ambijentom vlastita odrastanja i uronjenosti u prirodni okoliš stvaranja umjetnosti kao djela/događaja od artefakata do izvedbenih postupaka i prakse, u cjelini se pokazuje sustavno vođenje „priče“ u kojoj se preklapaju teorijski i narativni sklopovi. Sliku autor razumije u tradiciji ikonologijske metode Panofskoga do Beltinga, a to znači da se višak onoga imaginarnog prelijeva u mimetičko-reprezentacijskome kodu djela. Pritom je slika u postindustrijskome dobu spektakla i medija ujedno interaktivni odnos s novom stvarnošću i misterijski događaj kozmičko-antropološke egzistencije. Za razliku od eurocentričnih pristupa slici i umjetnosti, autor polazi od pretpostavke koju su razvili u svojim teorijskim analizama brojni zastupnici vizualnih studija i znanosti o slici (od Beltinga, Rancierea, Mitchella i drugih) da se slikom otvara horizont kulturalnoga identiteta čovjeka u zajednici s Drugime. Utoliko je važniji kontekst u kojem se pojavljuje suvremena umjetnost od samoga djela, jer promjena značenja nastaje u interkulturalnome odnosu s Drugima. Mit se ne razumije iz hegelovske perspektive fantazije lijepoga duha koji se otuđio u prirodi i pripada povijesnim narodima koji su nestali iz povijesti dolaskom religije i znanosti.
Pročitaj više
Objavljena knjiga "Slika i mit: umjetnička djela u postindustrijskom dobu"
Objavljen zbornik "Zadarski filološki dani 5"

Objavljen zbornik "Zadarski filološki dani 5"

U kolovozu 2015. objavljen je zbornik radova s Međunarodnoga znanstvenog skupa Zadarski filološki dani 5. Skup je održan u Zadru 27. i 28. rujna 2013.
U radu skupa i ovaj put sudjelovao je niz filologa iz Hrvatske i inozemstva. Rad na skupu bio je podijeljen u četiri sekcije, pa je tako i zbornik podijeljen na četiri dijela. Prvi dio zbornika, u povodu obilježavanja 120 godina od rođenja Miroslava Krleže, donosi šest članaka. Drugi dio zbornika donosi tri znanstvena rada posvećena jeziku i književnosti renesanse na zadarskom području. Treći dio zbornika posvećen je Zlatanu Jakšiću i Antunu Nizeteu. U ovom dijelu je šest članaka. Posljednji dio zbornika donosi deset članaka o suvremenoj urbanoj slavenskoj književnoj produkciji.
Urednici zbornika su Rafaela Božić i Slavomir Sambunjak.
Pročitaj više
Objavljen zbornik "Zadarski filološki dani 5"
Košarkašice Sveučilišta u Zadru osvojile zlato u Moskvi

Košarkašice Sveučilišta u Zadru osvojile zlato u Moskvi

Na međunarodnom turniru studentskog sporta održanog u Moskvi od 1. do 5. rujna 2015. godine sudjelovali su studenti iz 16 država. Ruski domaćini ugostili su studente iz Austrije, Libanona, Izraela, Velike Britanije, Poljske, Makedonije... U različitim sportskim disciplinama natjecalo se preko dvije tisuće sportaša. Zadarskoj ženskoj sveučilišnoj košarkaškoj ekipi pripala je čast braniti boje ne samo svoga sveučilišta i grada već i naše domovine Hrvatske. O jačini samog turnira dovoljno govori činjenica da su ambasadori igara bili mahom proslavljeni ruski sportaši, poput Andreja Kiriljenka, Artema Rebrova, Iirine Sokolovskaye...
Zadarska delegacija pod vodstvom prof. Maje Kolege i prorektora zadarskog Sveučilišta prof. dr. sc. Roberta Bacalje pobrinula se da zadarska ekipa sigurno dođe na odredište i pokaže svoje sportsko umijeće. Ženska sveučilišna košarkaška ekipa iz Zadra na čelu trenericom dr. sc. Gordanom Ivković nastupila je u sljedećem sastavu: Antonia Erslan, Marta Erslan, Ina Marin, Glorija Sikirić, Lucija Štrmelj, Ivana Dujić, Sabina Eškinja, Ana Dražović i Katarina Škara.
Prvog dana natjecanja djevojke su bile slobodne, dok su drugog dana odigrale dvije utakmice protiv ekipe Sveučilišta iz Moskve i Dolgoprudnyja i u oba puta pobijedile. U polufinalnoj utakmici sastale su se Ekonomskim sveučilištem iz Moskve za koje su nastupale dvije ruske reprezentativke. Nakon teške i srčane borbe naše djevojke izborile su pobjedu i zasluženo ušle u finale koje se igralo istog dana u Olimpijskoj dvorani Luzhniki. U finalu su se susrele sa Sveučilištem USEK iz Beiruta. U finalu su obje ekipe pokazale visoku kvalitetu igre u kojoj su dominirale Zadranke. Olimpijskom dvoranom usred glavnoga grada Rusije zavijorio se hrvatski barjak, zapjevala se hrvatska pjesma. Cijelo natjecanje bilo je medijski vrlo dobro popraćeno, a naše su djevojke to izvrsno koristile za promociju našeg Sveučilišta i našega grada. Cijela hrvatska delegacija i ženska ekipa pokazali su se istinskim ambasadorima sporta, domoljublja i odličnim promotorima Sveučilišta ne samo na terenu već i izvan njega.
Pročitaj više
Košarkašice Sveučilišta u Zadru osvojile zlato u Moskvi
Objavljena knjiga "The Geography of Croatia"

Objavljena knjiga "The Geography of Croatia"

U kolovozu 2015. godine iz tiska je izašla engleska inačica The Geography of Croatia kapitalnog djela Geografija Hrvatske autora Damira Magaša. Ovim izdanjem omogućeno je po prvi puta da i šira svjetska javnost proširi svoja znanja o geografskim obilježjima prostora Hrvatske. Ova knjiga je, i kao monografsko izdanje, i kao proširena sveučilišna udžbenička građa, poslije dugo vremena novi predložak geografskom razumijevanju i proučavanju hrvatskog prostora. Inovativnim stajalištima, konceptima i tumačenjima svojevrsna je prekretnica u suvremenom geografskom pristupu u Hrvatskoj. Ujedno je i poticaj novim hrvatskim naraštajima geografa na izradi modernih analitičkih i sintetskih djela o ovom izuzetnom dijelu Europe. Začetnik zadarske geografske škole prof. dr. sc. D. Magaš, utemeljitelj Odjela za geografiju i časopisa Geoadria, te Centra za istraživanje krša i priobalja na Sveučilištu u Zadru, čiji je jedan od utemeljitelja i prvi rektor, ovom monografijom na 600 stranica daje vrijedan i nezaobilazan doprinos kvalitetnijem poznavanju geografskog prostora suvremene Hrvatske od najstarijih vremena do danas.

In August 2015 came out the press the English version of capital work The Geography of Croatia (in Croatian Geografija Hrvatske) written by Prof. Damir Magaš. For the first time this issue made possible to the wider world public, to broad knowledge upon geographical features of the Croatian territory. After a long time, this book, as a monographic edition and as expanded university textbook material, is a new template of the geographical understanding and study of Croatian territory. With its innovative attitudes, concepts and interpretations, this edition is a kind of turning point in the modern geographical approach in Croatia. It is also an incentive to new generations of Croatian geographers to produce modern analytical and synthetic works on this extraordinary part of Europe. The originator of Zadar geographical school, Prof. D. Magaš Ph. D., the founder of the Department of Geography, Geoadria scientific journal and the Centre for Karst and Coastal Researches of the University of Zadar, in which was one of the founders and the first rector, through 600 pages of this edition provides a valuable and indispensable contribution to better understanding of the geographical area of contemporary Croatia from ancient times until today.
Pročitaj više
Objavljena knjiga "The Geography of Croatia"
Objavljena knjiga „Senjski peljar iz početka 17. stoljeća“

Objavljena knjiga „Senjski peljar iz početka 17. stoljeća“

U studiji se analizira Senjski peljar nastao početkom 17. stoljeća. Objavljuju se i raščlanjuju inačice izvornih tekstova na hrvatskom i njemačkom jeziku. Riječ je o posve izvornom plovidbenom priručniku kojim je obuhvaćeno Velebitsko podgorje od Senja do Dračevca, tj. Novskog ždrila. Taj je peljar najvjerojatnije nastao za potrebe domaćih pomoraca, a kasnije je kodificiran za potrebe senjskoga krajiškog kapetana (kapetan primorskog dijela Vojne krajine). Slični tekstovi nastali prije Senjskog peljara, uključujući kartografsku građu, ni približno nemaju toliko luka i lučica koje se u tim tekstovima dulje ili kraće opisalo s isticanjem kvaliteta bitnih pomorcu. Kasniji peljari i kartografska građa 17. i 18. stoljeća tek su ponešto bolji od njih, ali i dalje ni približno ne donose ono obilje raznolikih pomorsko-geografskih podataka kao Senjski peljar.
Preokret se događa nakon sustavne hidrografske i geodetske izmjere Jadranskoga mora i hrvatskoga obalnog prostora tijekom prva dva desetljeća 19. stoljeća. Peljari i kartografsko gradivo nastali na temelju tih i kasnijih izmjera tijekom 19. i 20. stoljeća imaju daleko više podataka nego Senjski peljar, ali u njima nerijetko nije zabilježeno sve ono što se tada znalo, već se obavljala redukcija na najvažnije luke, lučice i druge za plovidbu važne geografske objekte vremena u kojem su nastali.
Iz raščlambe Senjskog peljara očevidno je da je to posve izvoran plovidbeno-gospodarski dokument koji je množinom zabilježenih raznolikih podataka takav da se nije mogao ugledati ni u jedan sličan povijesni dokument nastao prije njega. Čak štoviše, množinu informacija koje on pruža za relativno kratki dio hrvatske obale (Senj - Dračevac - Obrovac), imat će tek peljari nastali potkraj trećeg desetljeća 19. stoljeća i kasnije. U tom smislu ovaj prevažan povijesni izvor trebalo je potanko istražiti, svakako i stoga što je on najstariji izvor takve vrste nastao na hrvatskome jeziku, a zatim ni cijela dva desetljeća kasnije zabilježen je i na njemačkom jeziku. Autori se nadaju da će ovdje polučeni rezultati, možda, inicirati i druge istraživače da se pozabave Senjskim peljarom te pridonijeti uklanjanju dvojbenih rješenja mjestimično prisutnih u ovoj studiji.
Uz prijepise Senjskog peljara dana je i preslika izvornih rukopisa. Za usporedbu objavljuje se dio peljarske i kartografske građe u kojoj je prikazan akvatorij Velebitskog kanala od kraja 15. do početka druge polovice 20. stoljeća. Ona je bila jedan od temelja znanstvene raščlambe u ovom djelu.

Knjigu „Senjski peljar iz početka 17. stoljeća“ možete kupiti u Sveučilišnoj knjižari „Citadela“ po cijeni od 150,00 kuna. Studenti i zaposlenici Sveučilišta u Zadru ostvaruju popust na kupnju.
Pročitaj više
Objavljena knjiga „Senjski peljar iz početka 17. stoljeća“
First150151152153155157158159Last