Odjel za povijest umjetnosti primio vrijednu donaciju

Odjel za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru primio je danas vrijednu donaciju 190 monografskih obrada slikara iz glasovite serije I Maestri del Colore izdavačke kuće Fratelli Fabbri Editori. Knjige je donirao i osobno dostavio Sveučilištu ing. Silvio Cattalini, predsjednik Associazione Nazionale Venezia Giulia e Dalmazia, podružnica Udine. Knjige su primili pročelnik Odjela za povijest umjetnosti doc. dr. sc. Laris Borić i prorektor Sveučilišta u Zadru izv. prof. dr. sc. Josip Faričić.

Silvio Cattalini je rođen u Zadru. Potječe iz stare trogirsko-splitske obitelji Katalinića, a otac mu je bio vlasnik zadarskog brodogradilišta. Ratna su ga zbivanja odvela do Lošinja, gdje je završio gimnaziju, da bi školovanje za inženjera dovršio na poznatim milanskim školama Politecnico di Milano i Università Luigi Bocconi. Čitav je radni vijek proveo u čeličnoj industriji, radeći u Milanu i širom svijeta, da bi se po umirovljenju posvetio obnovi Friulija koji je bio pogođen velikim potresom 1976.

Donacija se sastoji od izdanja koja monografski obrađuju velike protagoniste povijesti europskoga slikarstva u izvrsnim reprodukcijama popraćenim tekstovima nekih od najvrsnijih povjesničara umjetnosti prethodne generacije. Tako se u svescima serije nalaze tekstovi o majstorima poput Duccia i Giotta, preko del Sarta i Rembrandta do Mondriana i Kandinskoga, ali i onih manje poznatih, katkad i važnijih tema poput Masolina, Altdorfera ili Soutina, a popraćene tekstovima velikana europske povijesti umjetnosti kao što su Pietro Zampetti, Lionelo Puppi. Reprodukcije su, mahom, visoke kvalitete, kolorita vjernoga originalu, što je jedan od ključnih aspekata pri studiju slike.