Predstavnici Hrvata u Crnoj Gori u posjetu Sveučilištu u Zadru

Rektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Dijana Vican ugostila je u ponedjeljak, 16. studenoga 2015. godine predstavnike hrvatske manjine u Crnoj Gori, Mariju Vučinović, ministricu bez portfelja u Vladi Crne Gore, i Zvonimira Dekovića, predsjednika Hrvatskoga nacionalnog vijeća Crne Gore.

Prijemu su uz rektoricu nazočili prorektorica izv. prof. dr. sc. Ivanka Stričević, prorektori prof. dr. sc. Josip Faričić i izv. prof. dr. sc. Slaven Zjalić te bivši rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. dr. h. c. Ante Uglešić. Sudjelovala je i izv. prof. dr. sc. Vanda Babić koja je pratila delegaciju hrvatske manjine u Crnoj Gori tijekom njihova posjeta Zadru.

Nakon uvodnih riječi dobrodošlice, rektorica je svojim gostima predstavila razvoj i djelatnosti Sveučilište u Zadru, dok su predstavnici Hrvata u Crnoj Gori upoznali rektoricu i sudionike susreta sa svojim aktivnostima koje provode u Crnoj Gori s ciljem očuvanja identiteta Hrvata u toj državi, osobito u prostoru Boke kotorske. Sudionici susreta razmotrili su mogućnosti suradnje kako bi se pridonijelo očuvanju i promicanju hrvatske kulturne baštine u Crnoj Gori. Istaknuta je bogata povijest Hrvata u Boki kotorskoj, kao i važnost podrške matične države u očuvanju opstojnosti hrvatskog naroda u cijeloj Crnoj Gori. Uz ostalo, istaknute su brojne kulturne i gospodarske veze Zadra i Boke kotorske u prošlosti, kao i značenje zadarskih visokoškolskih ustanova u obrazovanju kompetentnih stručnjaka podrijetlom iz Kotora, Tivta i drugih bokokotorskih naselja.

Susret je završio u ugodnom prijateljskom ozračju, uz međusobnu razmjenu prigodnih darova i zajedničko fotografiranje.