Austrijski filmski tjedan: Burna vremena

Zadarska Kino Zona (Centar nezavisne kulture Zadar) u suradnji s Pulskim filmskim festivalom, Odjelom za germanistiku Sveučilišta u Zadru, austrijskim lektorskim programom OeAD i Austrijskom knjižnicom dr. Alois Mock u Zadru te uz potporu Austrijskog kulturnog foruma Zagreb od 29.11.2022. do 1.12.2022. u multifunkcionalnom prostoru novoobnovljene Providurove palače u Zadru organizira Austrijski filmski tjedan. Riječ je o projekcijama nekih od najzapaženijih recentnih cjelovečernjih igranih i dokumentarnih filmova te uzbudljivih najnovijih kratkih filmova iz Austrije pod tematskim nazivnikom „Burna vremena“, od kojih su neki zabilježili i međunarodni uspjeh.

Pored dugogodišnje tradicije velikana filmske umjetnosti i oskarovaca poput Michaela Hanekea ili Ulricha Seidla, austrijski je film posljednjih godina iznjedrio iznimne naslove mlađih autorica i autora poput Kurdwin Ayub („Sonne“, najbolji debitantski film, Berlinale 2022.) ili Hansa Hochstögera („Endphase“, Crossing Europe Film Festival 2022.), koji redateljskom hrabrošću, izlaganjem vlastitih biografija, ali i političnošću zastupljenih tema donose presjek previranja u austrijskom društvu. Austrijski kratki film pak uživa svjetski ugled zahvaljujući ostvarenjima prekaljenih autora poput Petera Tscherkasskyja („Train Again“, Quinzaine des Réalisateurs, Cannes, 2022.), ali i redateljica čiji je umjetnički rakurs obojen specifičnošću iskustva života u višeetničkoj suvremenoj Austriji, poput Olge Kosanović („Genosse Tito, ich erbe“, najbolji debitantski film, Oberhausen 2022.).

Od izazova multikulturnosti života u globaliziranom svijetu do obračunavanja s najbolnijim točkama tamošnje povijesti, koju s Austrijom djelomice dijelimo, filmovi su stoga prilika i za razgovor o razlikama i sličnostima između aktualnih kulturnih pitanja u našim dvjema zemljama, na što će se osvrnuti popratni diskurzivni program, kojemu će uz uvažene zadarske akademske stručnjake prisustvovati i studentice i studenti njemačkog jezika i kulture.

Ulaz na projekcije je besplatan.