Novosti

Sjećanje na Ljubu Stipišića Delmatu

Sjećanje na Ljubu Stipišića Delmatu

Bio je veliki umjetnik i još veći čovjek. Tim riječima može se opisati barba Ljubu kojem je u čast danas održan znanstveni skup ''Znanstveni skup Ljubo Stipišić Delmata-Obrisi stvaralaštva i identiteta'' u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru u organizaciji Zaklade Ljubo Stipišić Delmata, Sveučilišta u Zadru, Umjetničke Akademije u Splitu, Festivala dalmatinskih klapa u Omišu i Gradske knjižnice Zadar.
Ljubo Stipišić Delmata (1938. – 2011.) bio je kum Gradske knjižnice Zadar od 2006. godine te inicijator Smotre, a zatim i Festivala dječjih klapa koji se u Gradskoj knjižnici Zadar održava od 2007. Titulu kuma Gradske knjižnice Zadar spremno je naslijedio sin Ljube Stipišića – Zlatan Stipišić Gibonni. Zaklada Ljubo Stipišić Delmata osnovana je u njegovu čast, u čast tog čuvara dalmatinske glazbene baštine, aranžera, skladatelja i dirigenta. Zaklada je počela s djelovanjem u listopadu 2012. u Zadru, na prvu obljetnicu maestrove smrti, sa svrhom proučavanja i popularizacije njegovog umjetničkog stvaralaštva, odnosno s ciljem očuvanja baštinskih vrijednosti Dalmacije te očuvanja i promocije hrvatske kulturne baštine na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Veliki poticaj i potvrda vrijednosti je i nedavno uvrštavanje klapskog pjevanja na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine.
Ravnatelj Gradske knjižnice Zadar mr. sc. Ivan Pehar rekao je kako Ljubo nije samo ''Dalmatino povišću pritrujena'' ili ''Animae Dalmatica''– on je više od muzikografa, slikara, glazbenika, poete. Prije svega, Ljubo je bio jedna ljudska vertikala. Istaknuo je kako do zaklade ne bi došlo bez suradnje i podrške brojnih Ljubinih prijatelja i suradnika.
U 17 sati u Svetom Filipu i Jakovu bit će svečano otkrivanje spomen-ploče Ljubo Stipišić Delmata, nakon toga misa zadušnica u župnoj crkvi Svetoga Filipa i Jakova te navečer u 19 sati u HNK Zadar izložba Delmatinih slika i veliki koncert na kojem će nastupiti gradski zbor Brodosplit, klapa Vokalisti Salone, klapa Luka, Kožino i pučki pivači iz Vrbanja. Gabrijela Meštrović Maštruko i Zvonimir Sutlović interpretirat će dijelove iz ''Animae Dalmatice''.

Fotogalerija
Pročitaj više
Sjećanje na Ljubu Stipišića Delmatu
Potpisan sporazum o suradnji s Državnim Sveučilištem u Tetovu

Potpisan sporazum o suradnji s Državnim Sveučilištem u Tetovu

Rektor Državnog Sveučilišta u Tetovu, prof. dr. sc. Vullnet Ameti i rektor Sveučilišta u Zadru prof.dr.sc. Ante Uglešić, u srijedu 8.listopada 2014., potpisali su sporazum o suradnji.
DST je jedino državno sveučilište na albanskom jeziku u Makedoniji, u svom sastavu ima 11 fakulteta, 47 studijskih programa i 95 odjela na kojima studira više od 16000 studenata. Sporazum je potpisan s ciljem ostvarivanja zajedničkih aktivnosti kojima je zajednička suradnja na polju nastavnog,znanstvenog i stručnog rada.

Više informacija nalazi se ovdje.

Pročitaj više
Potpisan sporazum o suradnji s Državnim Sveučilištem u Tetovu
Znanstveni skup u čast Ljubi Stipišiću Delmati

Znanstveni skup u čast Ljubi Stipišiću Delmati

Zaklada Ljubo Stipišić Delmata, Sveučilište u Zadru, Umjetnička Akademija u Splitu, Festival dalmatinskih klapa u Omišu i Gradska knjižnica Zadar organiziraju u petak,10.listopada 2014., ''Znanstveni skup Ljubo Stipišić Delmata- Obrisi stvaralaštva i identiteta'' u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru. Nakon skupa bit će svečano otkrivanje spomen ploče u Sv. Filipu i Jakovu, potom misa zadušnica, a sve će završiti izložbom slika maestra Delmate i velikim koncertom u Hrvatskom narodnom kazalištu Zadar na kojem će nastupiti Gradski zbor Brodosplit – Split, muška klapa Vokalisti Salone – Solin, ženska klapa Luka- Rijeka, muška klapa Kožino- Kožino i Pučki pivači iz Vrbanja - otok Hvar. U programu će sudjelovati glumica Gabriela Meštrović Maštruko,čakavski pjesnik Zvonimir Sutlović i Članice amaterske kazališne skupine Kuntrata - Sv. Filip i Jakov. Cijene ulaznica za izložbu i koncert, koje se mogu nabaviti na blagajni HNK Zadar, iznose 50 i 60 kuna. Sav prihod od prodaje ulaznica namijenjen je Zakladi Delmata.
Organizator Znanstvenog skupa, izložbe i koncerta je Zaklada Ljubo Stipišić Delmata koja je osnovana u čast maestra Ljube Stipišića Delmate (1938.-2011.), čuvara dalmatinske glazbene baštine, aranžera, skladatelja i dirigenta. Zaklada je počela s djelovanjem u listopadu 2012. u Zadru, na prvu obljetnicu maestrove smrti, sa svrhom proučavanja i popularizacije njegovog umjetničkog stvaralaštva, odnosno s ciljem očuvanja baštinskih vrijednosti Dalmacije te očuvanja i promocije hrvatske kulturne baštine na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Zaklada Delmata ima više zadataka: otkrivanje, proučavanje i digitalizaciju širokog Stipišićevog opusa, izdavanje monografije i snimanje dokumentarnog filma o životu i djelu Ljube Stipišića, organizacija koncerata u njegovu čast, osnivanje kolegija klapskog pjevanja na Sveučilištu u Splitu, te pružanje potpore jedinstvenom Festivalu dječjih klapa Hrvatske koji se već dugi niz godina održava u Zadru.
Veliki poticaj i potvrda vrijednosti je nedavno uvrštavanje klapskog pjevanja na UNESCO-ov popis nematerijalne kulturne baštine.

Informacije o Znanstvenom skupu mogu se pratiti na mrežnim stranicama Zaklade Delmata: www.delmata.org


PROGRAM

"Znanstveni skup Ljubo Stipišić Delmata (1938.-2011.) - Obrisi stvaralaštva i identiteta"


9.00 - 14.15 otvaranje Znanstvenog skupa, izlaganja autora znanstvenih
radova - Svečana dvorana Sveučilišta u Zadru (ulaz slobodan)

17.00 - 17.30 svečano otkrivanje spomen-ploče Ljubo Stipišić Delmata u
Svetom Filipu i Jakovu

17.30 - 18.00 misa zadušnica za maestra Ljubu Stipišića Delmatu u župnoj
crkvi Svetoga Filipa i Jakova

19.30 - 20.00 izložba slika Ljube Stipišića Delmate, HNK Zadar (ulazni
hol)

20.00 - 21.30 koncert u čast Ljube Stipišića Delmate, HNK Zadar

Pročitaj više
Znanstveni skup u čast Ljubi Stipišiću Delmati
Susret Rektora Sveučilišta u Zadru i studenata prve godine preddiplomskih studija

Susret Rektora Sveučilišta u Zadru i studenata prve godine preddiplomskih studija

U Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru održan je susret Rektora Sveučilišta u Zadru i studenata prve godine preddiplomskih i integriranih studija. Ovim svečanim primanjem započela je nova akademska godina 2014./2015. Studente prve godine preddiplomskih studija pozdravili su rektor prof. dr. sc. Ante Uglešić i prorektor za studije i studentska pitanja prof. dr. sc. Robert Bacalja.
Uz srdačne pozdrave i čestitke na upisu na studije, rektor Sveučilišta u Zadru prof.dr.sc. Ante Uglešić istaknuo je kako se nalaze na početku jednog važnog razdoblja u njihovim životima, te da pred njima stoji predan i ustrajan rad. Rektor ih je na susretu dobrodošlice također upoznao s poviješću Sveučilišta u Zadru te načinom studiranja kao i svim mogućnostima koje im ova visokoškolska ustanova nudi.
Prorektor za studije i studentska pitanja prof. dr. sc. Robert Bacalja, uz želju da osjete pravi sveučilišni duh i studentski život, studente je upoznao s pravilima studiranja i bolonjskim procesom te im objasnio sustav bodovanja i ustroj studija.
Nakon susreta s Rektorom studenti su se uputili na matične odjele gdje su im dobrodošlicu zaželjeli pročelnici odjela sa suradnicima koje će susretati kroz svoje obrazovanje.

Fotogalerija
Pročitaj više
Susret Rektora Sveučilišta u Zadru i studenata prve godine preddiplomskih studija
Objavljena knjiga ''Zadarska riva kao prostor urbanosti''

Objavljena knjiga ''Zadarska riva kao prostor urbanosti''

Knjiga Zadarska riva kao prostor urbanosti autorica prof. dr. sc. Inge Tomić-Koludrović, dr. sc. Željke Tonković i dr. sc. Željke Zdravković (urednik mr. sc. Mirko Petrić) rezultat je istraživanja što ga je realizirala radna skupina Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru, u okviru strategije suradnje Sveučilišta s lokalnom zajednicom. U knjizi su analizirani i interpretirani rezultati istraživanja identiteta, kulturnog konteksta i socijalno-prostorne strukture zadarske rive. Istraživanje je teorijski i metodološki realizirano s osloncem na tradiciju funkcionalno-strukturalne analize urbanih prostora, s jedne strane, te interakcionističku analizu međuodnosa ljudi s kulturnim i urbanim okolišem, s druge strane.U istraživanju su korištene i kvantitativne i kvalitativne metode istraživanja (ulične ankete stanovnika i lokalnih posjetitelja Poluotoka, ulične ankete turista, promatranje režima korištenja prostora te intervjui s kulturnim i znanstvenim djelatnicima te poduzetnicima).

Rezultati istraživanja pokazali su da je riva izuzetno važan segment identiteta grada, te da ju je potrebno promatrati u kontekstu povijesne jezgre grada kao prostor koji, zbog povijesnih promjena koje su se tijekom vremena odvijale, danas nije potpuno funkcionalno kodiran. No, rezultati istraživanja pokazuju da današnji korisnici rive smatraju da na njoj nisu potrebne ni poželjne veće izmjene njezina današnjeg izgleda. Stoga je potrebno vrlo pomno promišljati i planirati eventualne promjene pojedinih segmenata njezinih funkcija, imajući stalno na umu njezin povijesni, suvremeni i budući društveni kontekst. Drugim riječima, pri promišljanju urbanističkog uređenja segmenata prostora rive i njezine kontaktne zone na Poluotoku, postojeće sadržaje potrebno je nadograđivati u smjeru koji će pridonijeti prvenstveno kvaliteti života lokalnog stanovništva, atmosferi grada, krajolika i lokalnih običaja. Takva preporuka za formuliranje javnih politika u skladu je s novim pristupima promišljanju povijesnih urbanih prostora koji omogućuju nadogradnju postojećih režima korištenja, ali na način da oni povećavaju – a ne smanjuju – urbane i kulturne kvalitete prostora.

Istraživanja na kojima se temelji studija financirali su Upravni odjel za graditeljstvo i zaštitu okoliša Grada Zadra te Ministarstvo znanosti, tehnologije i sporta, u okviru projekta ''Hrvatsko društvo: identitet, mobilnost i nove tehnologije'' (MZOŠ, 269-0762385-2380) voditeljice prof. dr. sc. Inge Tomić-Koludrović.

Knjigu ''Zadarska riva kao prostor urbanosti'' može se kupiti u Sveučilišnoj knjižari ''Citadela'' po cijeni od 150,00 kuna. Studenti i zaposlenici Sveučilišta u Zadru ostvaruju popust na kupnju.

Pročitaj više
Objavljena knjiga ''Zadarska riva kao prostor urbanosti''
Znanstveni skup o Kalima

Znanstveni skup o Kalima

Sveučilište u Zadru u suorganizaciji s Općinom Kali i Zavodom za povijesne znanosti HAZU u Zadru priređuju znanstveni skup i znanstvenu monografiju o Kalima. Cilj je znanstvenog skupa razmotriti sve relevantne prirodoslovne, humanističke, društvene i gospodarske aspekte razvitka Kali koji bi mogli pridonijeti osmišljavanju budućega razvoja te razmjerno male, ali u regionalnom i nacionalnom pogledu značajne otočne cjeline.

Slobodni smo Vas pozvati na sudjelovanje na znanstvenom skupu i priređivanju znanstvene monografije. Ako ste zainteresirani, molimo Vas da radni naslov s osnovnim osobnim podatcima (ime i prezime, ustanova zaposlenja, e-mail, telefon) pošaljete na e-mail adresu: jfaricic@unizd.hr do 30. listopada 2014.

Više informacija o skupu nalazi se ovdje.
Pročitaj više
Znanstveni skup o Kalima
Objavljena knjiga ''Dalmacija u novijoj hrvatskoj povijesti i kulturi''

Objavljena knjiga ''Dalmacija u novijoj hrvatskoj povijesti i kulturi''

Knjiga Stijepe Obada ''Dalmacija u novijoj hrvatskoj povijesti i kulturi'', predstavlja sukus autorovog rada o dalmatinskoj povijesti tijekom moderne i suvremene povijesti. Autor u dvadeset članaka obrađuje široki dijapazon tema i to preko društvenih, političkih i nacionalno-integracijskih problema do omiljenog rada na lokalnoj povijesti. Kod društvenih tema imamo članke povezane sa školstvom u Dalmaciji, položaju dalmatinskog sela tijekom moderne povijesti, kao i o dalmatinskim čitaonicama. Nalazimo gospodarske teme, pa možemo čitati o gospodarstvu u Tivtu sredinom 19. stoljeća, o gospodarstvu Dalmacije za neoapsolutizma, ili o Dalmaciji na europskim izložbama. Kod lokalne povijesti autor je obradio stanje u Šibeniku, Benkovcu, Tivtu, Stonu i Pagu. Zadnji članak je posvećen Hrvatskom proljeću 1971. godine.
Poštovanom čitatelju i zaljubljeniku u hrvatsku povijest neka ovo djelo bude podsjetnik na njegove pretke koji su u vremenima oskudne egzistencije znali sačuvati svoju, hrvatsku osobnost. Istražujmo našu prošlost, a predstavljeni radovi prof. Obada predstavljat će vam veliku pomoć u tome.

Knjiga Stijepe Obada ''Dalmacija u novijoj hrvatskoj povijesti i kulturi'' može se kupiti u sveučilišnoj knjižari Citadela po cijeni od 150,00 kuna.
Pročitaj više
Objavljena knjiga ''Dalmacija u novijoj hrvatskoj povijesti i kulturi''
Predavanje prof.dr. Nurcan Cetinkaya

Predavanje prof.dr. Nurcan Cetinkaya

Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu poziva sve zainteresirane na predavanje gostujuće profesorice iz Turske prof. dr. Nurcan Cetinkaya s Ondokus Mayis University, Faculty of Veterinary Medicine iz Samsuna. Predavanje će biti na engleskom jeziku i preporuča se svim studentima Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu, Odjela za zdravstvene studije i Pomorskog odjela. Naziv predavanja je "Food Irradiation for Seafood Safety", što obuhvaća područje sigurnosti hrane ("What is Food Irradioation", "Ensuring Seafood Safety by Irradiation", "Identification of Irradiated Seafoods"). Predavanje će se održati u četvrtak, 25. rujna 2014. u 12 sati u učionici u Domu hrvatske mladeži (3. kat).
Pročitaj više
Predavanje prof.dr. Nurcan Cetinkaya
Osuvremenjivanje obrazovanja nastavnika

Osuvremenjivanje obrazovanja nastavnika

Trodnevni program radne skupine Europske komisije ( Education&Training 2020) na temu “Školske politike - Upravljanje inicijalnim obrazovanjem nastavnika“, a u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, održava se u Zadru (22. – 25. rujna 2014.).
Radnu skupinu čine stručnjaci iz područja obrazovanja iz 12 europskih zemalja (Belgija, Cipar, Danska, Francuska, Hrvatska, Irska, Nizozemska, Norveška, Njemačka, Malta, Španjolska, Švedska).
Dio programa realiziran je na Sveučilištu u Zadru 23. rujna. Rektor prof. dr. sc. Ante Uglešić izrazio je zadovoljstvo što je Zadar izabran za mjesto rada, a Sveučilište u Zadru kao dobar primjer visokoškolskog obrazovanja nastavnika.
Sudionike Radne skupine svečano je pozdravio ministar obrazovanja, znanosti i sporta prof. dr. sc. Vedran Mornar koji je istaknuo važnost obrazovanja kao temelj budućnosti svakog čovjeka te ključna odrednica svakog čovjeka i svakog obrazovnog sustava.
Prijedlog Strategije obrazovanja RH predstavio je dr. sc. Boris Jokić (Institut za društvena istraživanja, Zagreb). Prikazao je rezultate istraživanja različitih segmenata obrazovnog sustava u Hrvatskoj na kojima valja temeljiti obrazovne promjene.
Prof. dr. sc. Dijana Vican je kao dugogodišnja voditeljica obrazovanja nastavnika na Sveučilištu u Zadru predstavila osuvremenjivanje obrazovanja nastavnika i kvalitativna unaprjeđenja inicijalnog obrazovanja nastavnika na primjeru integriranog sveučilišta u Hrvatskoj.

Fotogalerija
Pročitaj više
Osuvremenjivanje obrazovanja nastavnika
Objavljen zbornik radova ''Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću''

Objavljen zbornik radova ''Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću''

Dvjestota obljetnica tiskanja Starčevićevih gramatika: ''Nova ricsoslo¬vica iliricska'' i ''Nova ricsoslovica iliricsko-francezka'' bila je neposrednim povodom organiziranju dvodnevnog znanstvenog skupa Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću, održanom 7. i 8. prosinca 2012. godine u Gospiću, na Odjelu za na¬stavničke studije Sveučilišta u Zadru. Kao rezultet održanog skupa objavljen je Zbornik radova koji bi trebao postati poticajan izvor svakom budućem istraživačkom radu o Starčeviću.
Svi radovi objavljeni u Zborniku predstavljaju značajan prinos u pokušaju redefiniranja povijesnog položaja Šime Starčevića, osvjetljujući spoznaju o važ¬nosti njegove jezikoslovne, religiozno-prosvjetiteljske, književne, političke i kul¬turne djelatnosti. Polazeći od navedenih područja Starčevićeva djelovanja, radovi propituju njegova jezična, prije svega slovopisna, akcentološka, potom grama¬tička, dijalektološka, standardološka pitanja kao i pitanje nacionalnog identiteta temeljenog na jeziku kao jednom od osnovnih odrednica identiteta uopće. Dio se radova bavi uočavanjem stilskih vrijednosti Starčevićevih djela, dio proučava njegov književni, religijski i prosvjetiteljski prinos onodobnim glasilima, uz nji¬hovu književno-povijesnu kontekstualizaciju i istraženu recepciju. Smješten u širi kulturološki obzor, značaj se Starčevićeve povijesne uloge osvjetljava i u kontekstu njegovih političkih stavova, svećeničkog djelovanja, crkvenih, kulturnih i onoma¬stičkih pitanja iz 19. stoljeća pridonoseći interdisciplinarnosti Zbornika. Većina se radova koristila izvornom arhivskom građom što mu daje dodatnu vrijednost.
Neprocjenjivo otkriće izloženo u Zborniku jest spomenuta jezikoslovna i vjersko-katehetska rukopisna ostavština Šime Starčevića pronađena u ''Arhivu Hr¬vatske provincije Družbe Isusove'' u Zagrebu, u čijoj se građi analizira njen prosvje¬titeljsko-didaktički karakter te otkriva jezikoslovna vrijednost.
Određivanje pripadajućeg povije¬snog značaja Šime Starčevića u hrvatskoj kulturnoj baštini iznimna je nacional¬na vrijednost, čemu su pridonijeli svi radovi objavljeni u Zborniku koji bi trebao steći zasluženo mjesto u hrvatskoj znanosti i pro¬naći put do široke kulturne javnosti.

Zbornik Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću se može kupiti u sveučilišnoj knjižari Citadela po cijeni od 120,00 kuna.
Pročitaj više
Objavljen zbornik radova ''Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću''
First273274275276278280281282Last