Život na rubu – zona plime, oseke i prskanja valova

U četvrtak, 10.04.2014., u sklopu 12. Festivala znanosti, na temu Valovi, održana je radionica i predavanje „Život na rubu – zona plime, oseke i prskanja valova“. U radionici su sudjelovali učenici i učiteljice 3. i 4. razreda PŠ „Puntamika“ (OŠ Šimuna Kožičića Benje) i Melita Mokos, dipl.ing. biol. i ekol. mora sa Pomorskog odjela Sveučilišta u Zadru.
Nakon odgledanog dokumentarnog filma „U moru do koljena“ iz ciklusa dokumentarnih filmova „Hrvatsko podmorje“, započela je igra istraživača mora i krenulo se u otkrivanje obalnog morskog svijeta kojeg skriva Puntamika. Djeca su promatrala svijet oko sebe te uočavali i usvajali znanja o različitostima organizama u moru te njihovim prilagodbama na uvjete u kojima žive. Vidjeli su mnoštvo organizama, ali su se vrste posebno istaknule: jadranska endemsku vrsta smeđe alge – Jadranski bračić; zatim periska – naš najveći i zaštićeni školjkaš te morski zekani – puževi golaći koji se u ovo doba godine dolaze u plićak mrijestiti. Sve uočeno su zabilježili i prodiskutirali prikupljene podatke nakon povratka u učionicu. Iznenađenje nije izostalo kad su djeca shvatila koliko je velik broj životinjskih i biljnih vrsta na ovom području. Malo biološko druženje završilo je uz izradu trodimenzionalnog prikaza zone plime i oseke sa svojim stanovnicima i okrijepu ukusnim keksima.