Započeo znanstveni skup o otoku Viru

U Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru u četvrtak, 16. travnja započeo je znanstveni skup o otoku Viru.

Vir je sa svojom kulturnom baštinom, arheološkim nalazima, geografskim i geološkim obilježjima, jezikom i običajima, kao i suvremenim dostignućima vezanim uz promet, infrastrukturu, prostorno planiranje, strategiju razvoja te kulturu i turizam postao predmet istraživanja koja već godinama provodi više od 30 znanstvenika Sveučilišta u Zadru i drugih hrvatskih sveučilišta i znanstvenih ustanova. Znanstveni skup rezultirat će i pripremom prve znanstvene monografije o Viru.

Organizatore skupa, predstavnike Sveučilišta u Zadru i Općine Vir pozdravio je predsjednik Organizacijskog odbora prof. dr. sc. Damir Magaš i kazao kako je Općina Vir sjeverozapadna ekstenzija jedne suvremene moderne zadarske urbane regije. Kao rezidencijalni i odmorišni centar predstavlja izuzetan doprinos razvoju cijeloga zadarskog kraja.

U ime Zadarske nadbiskupije obratio se generalni vikar mons. Josip Lenkić i pozdravio sve prisutne koji su svojom nazočnošću uveličali trud predavača i organizatora ovoga znanstvenog skupa koji nije samo usputno spominjanje jednog otoka već prihvaćanje poziva da se ne zaboravi prošlost te da se u svjetlu sadašnjosti otvori pogled prema budućnosti.

Načelnik Općine Vir Kristijan Kapović istaknuo je da je poveznica između Općine Vir i Sveučilišta u Zadru bila neminovna i nakon što se uspješno realizira ovaj znanstveni skup, nakon što se napravi analiza otoka Vira i upozna prošlost i sadašnjost sa sigurnošću će se koračati u budućnost koja će donijeti još puno projekata sa Sveučilištem u Zadru.

Rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. dr. h. c. Ante Uglešić kazao je da je cilj projekta pokazati što Vir jest, što je bio i što će biti. Zahvalio se Općini Vir što je u Sveučilištu prepoznala pravog partnera, svima koji su sudjelovali u realizaciji znanstvenog skupa i izdavanju monografije.

Program koji nudi obilje predavanja i rezultata istraživanja otoka Vira nastavljen je danas u zgradi Općine Vir. Više od 30 znanstvenika danas i sutra predstaviti+ će svoje istraživačke radove iz raznih znanstvenih područja i disciplina; od kulturne baštine, arheoloških nalaza, geografije i geologije, jezika, prirodoslovlja i etnografije te povijesti i demografije do suvremenih prometnih dostignuća, projekata infrastrukture, prostornog planiranja te turizma.