Zadarski slavuji: braća Antonio i Gaetano Pini Corsi

Ime glazbenika Antonija i Gaetana Pini-Corsija, osim unutar uskih krugova opernih znalaca te referentne svjetske literature, danas nije poznato u kontekstu hrvatske glazbene prošlosti, stoga ne čudi da ni u rodnom gradu Zadru ne postoji saznanje pa onda ni spomen obilježje u njihovu čast.

Radi se o glazbenicima čija je karijera trajala više od četrdeset godina te čije su kolege bili najugledniji pjevači tog vremena. Nastupali su diljem svjetskih pozornica ostvarivši stotinjak glavnih i sporednih uloga te nekoliko važnih premijernih uprizorenja. Ove vrijedne i izrazito angažirane pjevače cijenili su dirigenti ali i skladatelji. Desetci njihovih audio zapisa nam danas svjedoče o, ne samo iznimnim interpretima, nego i o specifičnom načinu interpretiranja koje je nekoć bilo izuzetno popularno, a danas je zauvijek nestalo.

Danas o dvojici zadarskih slavuja postoji brojna literature, ali ni jedna biografija. Međutim ovo djelo donosi podatke o dvojici pjevača te kroz sistematičnu studiju o njihovom životu donosi slabo poznate detalje iz njihova života.

Knjiga je podijeljena na četiri veća poglavlja te niz potpoglavlja kojima prethodi uvod. Način pisanja osigurat će recepciju i dostupnost širokom krugu čitatelja, od muzikologa i glazbenih stručnjaka do učenika, studenata, znanstvenika i zaljubljenika u glazbu, Zadar i njegovu kulturu i umjetnost.

Knjigu možete kupiti u Sveučilišnoj knjižari Citadeli po cijeni od 350,00 kn.