Veleposlanik Španjolske i predstavnik Veleposlanstva Čilea posjetili Rektorat Sveučilišta u Zadru

Rektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Dijana Vican ugostila je dana 3. svibnja 2016. godine u dvorani rektorice veleposlanika Španjolske NJ. E. gosp. Eduarda Aznara i zamjenika veleposlanika Čilea, drugog tajnika i konzula gosp. Mauricia Estebana Gutierreza Ghioa.

Prijemu su nazočili prorektorica za znanost i informacijsku infrastrukturu izv. prof. dr. sc. Ivanka Stričević, prorektorica za studije i studente izv. prof. dr. sc. Nedjeljka Balić-Nižić, prorektor za međuinstitucijsku suradnju i transfer tehnologija izv. prof. dr. sc. Slaven Zjalić i predstojnica Odsjeka za iberoromanske studije doc. dr. sc. Ivana Lončar u pratnji dviju studentica prevoditeljskog studija hispanistike.

Nakon pozdravnih riječi veleposlanik Španjolske, zamjenik veleposlanika Republike Čile i rektorica Sveučilišta u Zadru razgovarali su o akademskoj i kulturnoj suradnji te pritom izrazili zadovoljstvo dosadašnjom, ali i veliku želju i spremnost za još intenzivnijom budućom suradnjom.

S obzirom na vrlo dobru dosadašnju suradnju sa Sveučilištem u Zadru, zamjenik veleposlanika Čilea predložio je rektorici prof. dr. sc. Dijani Vican zajedničko organiziranje kulturnih događanja u Zadru. Također je naglasio da u Čileu živi hrvatska dijaspora koja broji više od 200 tisuća stanovnika hrvatskog podrijetla.

Veleposlanik Kraljevine Španjolske NJ. E.  gosp. Eduard Aznar i zamjenik veleposlanika Čilea, drugi tajnik i konzul gosp. Mauricio Esteban Gutierrez Ghion su, nakon prijema u Rektoratu, u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru u 13 sati nazočili službenom otvorenju manifestacije X. dani iberoromanskih jezika i kultura. Tom je prigodom Odsjek za iberoromanske jezike obilježio 400. godišnjicu smrti jednog od najvećih svjetskih književnika Miguela de Cervantesa (1547. – 1616.).

Veleposlanik Kraljevine Španjolske NJ. E. gosp. Eduard Aznar održao je prigodni govor na otvorenju manifestacije, uz konsekutivni prijevod studentice prevoditeljskog diplomskog studija hispanistike Tamare Vranješević te uručio nagrade najboljem učeniku i najboljem studentu španjolskog jezika u Zadru.