Veleposlanik Portugala posjetio Sveučilište u Zadru

Dana 1. prosinca 2014. godine NJ. E. Júlio Vilela, Veleposlanik Republike Portugal posjetio je Sveučilište u Zadru. Tom prigodom sastao se s Rektorom Sveučilišta prof. dr. sc. Antom Uglešićem i izv. prof. dr. sc. Leonardom Marušićem, prorektorom za mobilnost i projekte.

Veleposlanik je izrazio zadovoljstvo podučavanjem i promicanjem portugalskog jezika na Sveučilištu. Nastava portugalskog kao stranog jezika od ove akademske godine izvodi se i u Centru za strane jezike Sveučilišta u Zadru i namijenjena je svim studentima Sveučilišta, dok se filološki tip nastave, u vidu izbornog uvjetovanog kolegija (šest kolegija na preddiplomskoj i šest kolegija na diplomskoj razini) i dalje odvija na Odsjeku za iberoromanske studije. Veleposlanik je podržao jedan od strateških ciljeva Odsjeka, koji, nakon konsolidacije diplomskih studija hispanistike, ima u planu pokretanje dvopredmetnog diplomskog studija luzitanistike (prevoditeljski smjer), za što Odsjek ima potporu Sveučilišta, ali su nužna sredstva Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (otvaranje razvojnih radnih mjesta). Veleposlanik je voljan o podizanju nastave portugalskog jezika u Zadru na razinu studija razgovarati i u nadležnom Ministarstvu budući da osim iznimnog interesa za studij portugalskog jezika na tržištu postoji deficit kako turističkih vodiča tako i stalnih sudskih tumača za portugalski jezik (u Zadru nema ovlaštenih tumača, dok su neki studenti Odsjeka licencirani vodiči). Također je obavijestio Odsjek o pregovorima s Institutom Camões s kojim je dogovoreno da se sve aktivnosti promocije portugalskog jezika i kulture koje se odvijaju u organizaciji portugalskog veleposlanstva i Instituta u Zagrebu održavaju i u Zadru, za što postoje sredstva, no dosad nije postojala i volja.

Veleposlanik se u Biblioteci Odsjeka za iberoromanske studije sastao s doc. dr. sc. Tomislavom Frletom, Pročelnikom Odjela za francuske i iberoromanske studije i dr. sc. Ivanom Lončar, Predstojnicom Odsjeka za iberoromanske studije. Tom je prigodom uručio Odsjeku za iberoromanske studije vrijednu donaciju od dvadeset svezaka monografija iz portugalske književnosti, kulture i povijesti u nadi da će služiti u nastavi portugalskog jezika na Sveučilištu u Zadru.

Važno je istaknuti da je sastanak u Rektoratu, kao i sastanak s Pročelnikom Odjela i Predstojnicom Odsjeka te izjave za zadarske medije portugalskog Veleposlanika, zbog spriječenosti stipendista Instituta, uspješno prevodila studentica 1. godine diplomskog studija francuskog jezika i književnosti i hispanistike Tamara Bianca Vranješević. Iako Veleposlanik govori engleski i španjolski jezik, osim poštivanja diplomatskog protokola, odabir i angažman studentice diplomskog studija najbolji je pokazatelj visoke razine poznavanja portugalskog jezika stečene na Sveučilištu u Zadru.