Uspjeh akademskog pjevačkog zbora Sveučilišta u Zadru

Koncertima u Salzburgu oduševili publiku

Akademski pjevački zbor Sveučilišta u Zadru, pod ravnanjem dr. sc. Tomislava Košte i na poticaj Hrvatske dopunske osnovne škole i na poziv fra Zlatka Špehara, voditelja Hrvatske katoličke župe „blaženog Alojza Stepinca“, od 5. do 7. svibnja gostovao je u Salzburgu, sjedištu istoimene austrijske zemlje, u kojem hrvatska zajednica broji oko 10 000 pripadnika.

Svojim raznolikim programom na kojem su bila djela W. A. Mozarta, Ivana pl. Zajca, G. P. da Palestrine, Johna Ruttera, Ive Brkića i ostalih, a uz pratnju mladog zadarskog orguljaša Mihovila Buturića, u subotu, 6. svibnja zbor je nastupio u franjevačkoj crkvi u središtu Mozartova grada u kojoj se inače održavaju koncerti i izvode mise brojnih gostujućih izvođača. Nastup zbora zadarskih sveučilištaraca izazvao je veliko oduševljenje brojne publike koja je srčanim pljeskom privolila zbor na izvedbu nekoliko dodataka.

U nedjelju, 7. svibnja Akademski je zbor nastupio na hrvatskoj misi u crkvi sv. Andrije u Salzburgu. Velikim pljeskom pozdravili su ih svi prisutni Hrvati, a s posebnom radošću su sa studentima zapjevali „Zdravo Djevo, Kraljice Hrvata“.

Studenti i prof. dr. sc. Damir Magaš, izv. prof. dr. sc. Smiljana Zrilić, dr. sc. Tomislav Košta i dr. sc. Ante Delić posjetili su Hrvatsku dopunsku osnovnu školu, na čiju je inicijativu i organiziran ovaj posjet. Velika pomoć u radu njihovim učiteljima bit će udžbenici za osnovnu školu, koje je ovom prigodom Odjel za izobrazbu učitelja i odgojitelja donirao Hrvatskoj dopunskoj školi. Svoje knjige darovali su i neki naši profesori, odnosno Sveučilište u Zadru. Tako će se u njihovoj knjižnici, osim udžbenika, naći i knjige: Geografija Hrvatske, Otok Vir, Prostor i vrijeme knezova Posedarskih, Novigrad nekad i sad…

Suradnja Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Zadru i Hrvatske dopunske škole započela je prošle godine na obostrano zadovoljstvo i korist, a nastavit će se i ubuduće brojnim aktivnostima koje pripremaju učenici i studenti Odjela.