Sveučilište u Zadru lokalnim OPG-ovima dodijelilo certifikate ostvarene u okviru projekta TAKE IT SLOW

Sveučilište u Zadru partner je na strateškom Interreg Italija – Hrvatska 2014. – 2020. projektu TAKE IT SLOW, čiji je cilj strateško upravljanje i promocija Jadrana kao održive, zelene i pametne europske turističke regije, i to kroz uspostavu lanca vrijednosti u turizmu temeljenog na načelima pametne specijalizacije. U skladu s tim ciljem, projektom je predviđena edukacija o ekološkim certifikatima i oznakama za lokalne male i srednje poduzetnike u poljoprivredi i proizvodnji. U konačnici je, kao rezultat ovoga, barem jednome poduzetniku bilo potrebno osigurati stručnu pomoć i ostvarenje ekološkog certifikata ili oznake.

Sveučilište u Zadru je nakon uspješnog ciklusa provedenih edukacija, u suradnji s Anom Marušić, dipl. ing. iz Biotechnicon poduzetničkog centra d.o.o. pristupilo procesu ostvarenja europskog certifikata o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda. Biotechnicon poduzetnički centar d.o.o. ovlašteno je kontrolno tijelo za provođenje postupka stručne kontrole u ekološkoj proizvodnji prema rješenju o ovlašćivanju Ministarstva poljoprivrede. U tome su procesu naposljetku tri lokalna poljoprivrednika zadovoljila uvjete i ostvarila certifikat o ekološkoj proizvodnji i označavanju ekoloških proizvoda, i to: OPG Kuzman Juričić, OPG Ražnjević Matej i OPG Buona Acqua. Dana 6. srpnja 2022. godine Tomislav Klarin, doc. dr. sc. s Odjela za turizam i komunikacijske znanosti Sveučilišta u Zadru, Ana Grzunov, mag. oec., savjetnica za poljoprivredu i ribarstvo Zadarske županije te Ana Marušić, dipl. oec. iz Biotechnicon poduzetničkog centra posjetili su OPG-ove i službeno im uručili ostvarene certifikate.

Više informacija