Svečanost povodom 15. godišnjice Odjela za zdravstvene studije

Odjel za zdravstvene studije, jedna od 27 sastavnica Sveučilišta, obilježava 15. godišnjicu svoga rada i osnutka. Osnivanjem Sveučilišta u Zadru omogućeno je i osnivanje Odjela za zdravstvene studije u prosincu 2007. god. kao prvog odjela Sveučilišta s područjem nastavnog i znanstveno-istraživačkog rada iz prirodnih i biomedicinskih znanosti. Time je nastavljena bogata povijest zadarskog zdravstva, nakon prvog hospitala osnovanog u Zadru 559. god., prve karantene, Medicinsko-kirurške škole iz 1806.god., koja je po tadašnjim standardima u cijelosti odgovarala medicinskom fakultetu. Tada je dodijeljena i prva liječnička diploma na ovim prostorima. U Zadru je učinjena i prva narkoza eterom u ovom dijelu Europe (1847.) te osnovana prva organizacija Crvenog križa (1878.) u Hrvatskoj. Uzimajući u obzir potrebe tržišta rada i suvremene trendove u obrazovanju, na Odjelu se izvodi nastava sveučilišnog preddiplomskog i diplomskog programa Sestrinstvo. Studenti Odjela usmjeravaju se na stručno i znanstveno usavršavanje u području biomedicine i zdravstva, polja Sestrinstvo, stječu teorijske i praktične kompetencije kojima se osposobljavaju za samostalni rad u zdravstvenim ustanovama, na svim razinama. Studijski program se odvija na Sveučilištu i u Općoj bolnici Zadar te u ostalim zdravstvenim institucijama Zadarske županije. Educiraju se prvostupnici sestrinstva, visokoobrazovni kadar koji organizira i sudjeluje u radu i organizaciji zdravstvene njege, promociji i očuvanju zdravlja, stručnjaci koji će raditi na rukovodećim poslovima u sustavu pružanja zdravstvene njege, u edukaciji budućih medicinskih sestara, kao i nastaviti obrazovanje na višoj razini. Danas na Odjelu studira oko 200 studenata, a gotovo svake godine evidentira se višestruko veći interes mladih za upis na ove studije. Dosad je obrazovano 15 generacija studenata, prvostupnika sestrinstva, te četiri generacije magistara sestrinstva, a sveukupno je studij završilo oko 560 studenata koji su i na nacionalnoj i na međunarodnoj razini kompetentni, prepoznatljivi i konkurentni visokoobrazovani kadar u organizaciji zdravstvene njege, promociji i očuvanju zdravlja.