Senatori Češke republike u posjetu Sveučilištu u Zadru

Pet članova stalne komisije za razvoj sela Senata Češke republike (Dagmar Zvěřinová, Jan Horník, Stanislav Juránek, Veronika Vrecionová i Zdeněk Besta) posjetili su u srijedu Sveučilište u Zadru. S njima su stigli tajnica Komisije Kateřina Šarmanová, Veleposlanik Češke Republike u RH Martin Košatka te počasni konzul Ivo Nešpor. U Rektoratu Sveučilišta cijenjeno su izaslanstvo primili rektor, prof. dr. sc. Ante Uglešić, zatim prorektor za mobilnost i projekte, izv. prof. dr. sc. Leonardo Marušić i v.d. pročelnika Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu doc. dr. sc. Slaven Zjalić.

Senatori su u službenom posjetu Zadarskoj županiji kako bi usporedili stanje ovdašnjeg ruralnog razvoja s onim u Južnomoravskoj regiji i prenijeli u Češku primjere dobre prakse. Sveučilište u Zadru posjetili su jer je ono ˝rasadnik˝ znanja, koji bi kao takav trebao pomoći razvoju i spriječiti odlazak stanovništva iz sela u gradove, što je veliki problem i u Češkoj. Razgovaralo se o jačanju suradnje s Mendel sveučilištem poljoprivrede i šumarstva u Brnu s kojim je već potpisan ugovor o suradnji te je predloženo osnivanje združenog diplomskog studija poljoprivrede. Veleposlanstvo je ponudilo pomoć i suradnju u ostvarivanju zajedničkih ciljeva u sklopu međusveučilišne suradnje, transfera tehnologije i sl. Nakon razgovora u rektoratu cijenjeni gosti uputili su se u posjet sveučilišnom poljoprivrednom dobru Baštica.