Sastanci EU-CONEXUS vijeća na Sveučilištu u Zadru

Čelnici devet europskih sveučilišta okupili su se u Zadru kako bi u tri dana održali sastanke vezane uz upravljanje i znanstveni rad Europskog sveučilišta EU-CONEXUS. Riječ je o alijansi europskih sveučilišta pokrenutoj na inicijativu Europske komisije, koju čine Sveučilište u Zadru, La Rochelle (Francuska), Katoličko sveučilište u Valenciji (Španjolska), Poljoprivredno sveučilište u Ateni (Grčka), Tehničko građevinsko sveučilište u Bukureštu (Rumunjska) i Sveučilište u Klaipedi (Litva). Odnedavno u radu alijanse kao pridruženi članovi sudjeluju Tehnološki institut Waterford (Irska), Sveučilište Rostock (Njemačka) i Sveučilište Frederick (Cipar).
Čelnicima devet institucija ovo je prva prilika da se nakon virtualnih mjesečnih sastanaka tijekom pandemije fizički okupe na jednom mjestu te održe sastanke o aktualnostima u alijansi. Danas će se tako održati sastanak Znanstvenog vijeća alijanse, sutra Upravnog vijeća te u četvrtak Izvršnog odbora EU-CONEXUS-a. Izvršni odbor u četvrtak će raspravljati o budućim koracima u snažnijem povezivanju partnerskih sveučilišta.
Na Znanstvenom vijeću danas se govori o povezivanju institucija u znanstvenom području, kao što je povezivanje projekata Erasmus+ i HORIZON. Na sutrašnjem sastanku Upravnog vijeća uz rektoricu Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Dijanu Vican sudjelovat će rektor Sveučilišta La Rochelle Jean-Marc Ogier, ujedno i predsjednik Upravnog vijeća alijanse, zatim rektori  Sveučilišta Rostock Wolfgang Schareck,  Sveučilišta Frederick George Demosthenos, Sveučilišta u Klaipedi Arturas Razbadauskas i drugi visoki izaslanici čelnika partnerskih institucija u alijansi.