Prof. dr. sc. Josip Faričić novi rektor Sveučilišta u Zadru

Na današnjoj redovitoj sjednici Senata Sveučilišta u Zadru izabran je za rektora Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić za mandatno razdoblje od 1. listopada 2023. do 30. rujna 2027. godine.

Prof. dr. sc. Josip Faričić završio je studij geografije i povijesti na Filozofskom fakultetu u Zadru Sveučilišta u Splitu 1998., poslijediplomski studij Geografske osnove prostornog planiranja i uređenja na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu stjecanjem magisterija znanosti 2003., a na istom fakultetu stekao je i doktorat znanosti 2006.

Redoviti je profesor u trajnom izboru na Odjelu za geografiju Sveučilišta u Zadru. Predaje više temeljnih i izbornih kolegija na prijediplomskom, diplomskom i doktorskom studiju. Autor je znanstvenih radova i urednik više knjiga i zbornika radova iz područja kartografije te historijske, regionalne i pomorske geografije (https://www.bib.irb.hr/pregled/profil/17582). Od 2008. do 2011. bio je pročelnik Odjela za geografiju, a od 2011. tri mandata je obnašao funkciju prorektora Sveučilišta u Zadru.

Prof. dr. sc. Josip Faričić je redoviti član Europske akademije znanosti i umjetnosti sa sjedištem u Salzburgu od 2014. Od 2019. član je Znanstvenog vijeća za turizam i prostor Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Povjerenstva za standardizaciju geografskih imena Republike Hrvatske. K tome, član je više nacionalnih tijela, upravnih vijeća i povjerenstava u sustavu znanosti, visokog obrazovanja i kulture te član Hrvatskoga geografskog društva, Hrvatskoga kartografskog društva i Matice hrvatske.

Rektorici Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Dijani Vican drugi četverogodišnji mandat završit će 30. rujna 2023.