Predstavljena knjiga ''Jugoistočna Europa pod osmanskom vlašću: od pada Carigrada do Svištovskog mira''

U Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru u četvrtak, 19. ožujka 2015. predstavljena je knjiga ''Jugoistočna Europa pod osmanskom vlašću: od pada Carigrada do Svištovskog mira'' autora prof. dr. sc. Milorada Pavića.

Riječ je o opsežnom djelu koje po svojem sadržaju te koncepcijskom i metodološkom pristupu ima sve značajke sveučilišnog udžbenika namijenjenog studentima povijesti. Knjiga objedinjava sve glavne značajke djela potrebnog za razumijevanje osmanskog društva ne samo na globalnoj razini već i unutar njegovih sastavnica, zemalja jugoistočne Europe. Knjiga se sastoji od dva dijela. Prvi, te ujedno i glavni dio knjige ulazi u raščlambu društveno-gospodarsko-kulturnih prilika kako Carstva u cjelini tako i svake od zemalja, uvažavajući specifičnosti njihova razvoja. Drugi dio sadrži brojne dodatke koji čitatelju u velikoj mjeri olakšavaju korištenje ovog djela, a to su kronološki pregledi, rječnik stručnih termina vezanih uz osmansku povijest, popis sandžaka europskog dijela Osmanskog Carstva, popis geografskog nazivlja s europsko-osmanskim oblicima imena i drugo.

Knjigu su predstavili prof.dr.sc. Mithad Kozličić, izv. prof. dr.sc. Ante Bralić i autor knjige izv. prof. dr. sc. Milorad Pavić.

Pozdravnu riječ održao je prorektor za organizaciju, ljudske resurse, izdavaštvo i kvalitetu prof. dr. sc. Josip Faričić koji je kazao kako je predstavljanje svake knjige, a osobito ove, koja ima značajku sveučilišnog udžbenika, izuzetno velika svečanost za akademsku zajednicu. Istaknuo je kako su ove generacije studenata obdarene vrlo kvalitetnom knjigom, a upravo izdavanje ove knjige može biti motivacija za nova, slična djela koja će u budućnosti ugledati svjetlo dana i na Odjelu za povijest ali i na drugim odjelima.

Prof. dr. sc. Mithad Kozličić naglasio je da je ponosan što se knjiga pojavila, a posebno je ponosan što je autor knjige njegov bivši student.

U hrvatskoj historiografiji i sveučilišno-nastavnoj literaturi do danas ne postoji ovako sveobuhvatno djelo za navedenu problematiku pa je u tom svjetlu doprinos ove knjige iznimno značajan.

Autor knjige prof. dr. sc. Milorad Pavić zahvalio se prof. dr. sc. Mithadu Kozličiću bez kojeg ne bi bilo jučerašnje promocije i svima koji su na bilo koji način pridonijeli da ova knjiga ugleda svjetlo dana. Autor je kazao kako je knjiga nastala kao potreba da se upotpuni manjkava udžbenička literatura. Namijenjena je u prvom redu studentima povijesti, ali i svima onima koji pokazuju interes za proučavanjem ovog dijela ranovovjekovne svjetske povijesti.

Knjiga ''Jugoistočna Europa pod osmanskom vlašću: od pada Carigrada do Svištovskog mira'' autora prof. dr. sc. Milorada Pavića može se kupiti u Sveučilišnoj knjižari ''Citadela'' po cijeni od 150,00 kn.