Predstavljen ''Zbornik o Ivi Frangešu''

''Zbornik o Ivi Frangešu'' predstavljen je u petak, 12. prosinca u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru. O Zborniku i Ivi Frangešu govorili su izv. prof. dr. sc. Robert Bacalja, prorektora Sveučilišta u Zadru, prof. dr. sc. Josip Lisac s Odjela za kroatistiku i slavistiku i prof. dr. sc. Tihomil Maštrović, glavni urednik Zbornika.

Ivo Frangeš rođen je u Trstu 1920., a umro u Zagrebu 2003. godine. Bio je poznati hrvatski književni povjesničar, prevoditelj, profesor, jedan od osnivača zagrebačke stilističke škole.

''Zbornik o Ivi Frangešu'' objavljen je kao trinaesti zbornik u knjižnom nizu znanstvenih zbornika Hrvatski književni povjesničari, posvećenih hrvatskim književnim povjesničarima. U Zborniku su tiskani znanstveni i stručni prilozi izlagani na Međunarodnom znanstvenom skupu o Ivi Frangešu, održanom u Zagrebu i Trstu od 19. do 21. travnja 2012. godine.

Urednik Zbornika prof. dr. sc. Tihomil Maštrović otkrio je pozadinu Frangešova širokog razumijevanja književnosti povezujući je s njegovim različitim mjestima u kojima je živio kroz djetinjstvo i u odrasloj dobi. Bio je jedan od najvrsnijih znalaca hrvatske književnosti i prvi povjesničar književnosti čija je sinteza objavljena na nekom stranom jeziku. Prvi dio zbornika sadrži znanstvene članke o cjelokupnom Frangešovu radu. Drugi dio donosi Frangešovu bibliografiju i literaturu o njemu, a objavljeni su i nacrt za Frangešov životopis, kronika Međunarodnoga znanstvenog skupa o Frangešu, popis slikovnih priloga te kazalo imena. Ovo opsežno djelo informira sve koji žele dublje ući u analizu djela modernije hrvatske povijesti književnosti.