Predstavljanje projekta o višejezičnosti ViTE

Dana 8. ožujka 2024. godine u 10.00 sati održat će se na engleskom jeziku predstavljanje znanstvenoistraživačkoga projekta ViTE – Višejezičnost: između teorije i empirije u sklopu Lingvističke sride, serije javnih predavanja o jezikoslovnim temama u organizaciji Odjela za lingvistiku.

Na predstavljanju projekta sudjelovat će sljedeći izlagači:
• izv. prof. dr. sc. Marco Angster (Odjel za lingvistiku, Sveučilište u Zadru);
• prof. dr. sc. Livio Gaeta (Sveučilište u Torinu, predsjednik in pectore Societas Linguistica Europaea) preko videoveze;
• izv. prof. dr. sc. Gordana Hržica (Odsjek za logopediju, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Sveučilište u Zagrebu);
• doc. dr. sc. Mia Batinić Angster (Odjel za lingvistiku, Sveučilište u Zadru).

Predavanje će se održati u dvorani 121 na Starom kampusu Sveučilišta u Zadru (Obala kralja Petra Krešimira IV. 2), II. kat.
Predavanje će se održati u suorganizaciji s Hrvatskim društvom za primijenjenu lingvistiku (HDPL), a postoji i mogućnost praćenja predavanja online putem aplikacije Zoom, preko sljedeće poveznice

Passcode: 208827

Sažetak:

Due to recent social and migration trends, bilingualism and multilingualism have today become a common phenomenon (cf. Hržica et al. 2015: 35). It can be said that multilingualism in contemporary society is "the norm rather than the exception" (Gosselin 2021: 1). On the one hand, the number of children exposed to multiple languages from birth is steadily growing (cf. e.g. Nicoladis and Montanari 2016, Batinić Angster and Angster 2022), on the other hand communities where multilingualism is part of daily life, such as the Walser-German minorities in north-western Italy, become endangered because one of the languages in the repertoire is a minority language and the number of its speakers is decreasing day by day (see, for example, Angster 2014, Angster and Gaeta 2021 on the situation of the Walser variety of Gressoney). Documenting and describing the language of both groups of speakers is therefore essential, as well as the analysis of certain phenomena that are characteristic of the linguistic ability of multilingual speakers.

Srdačno Vas pozivamo da sudjelujete u ovom događanju!

S poštovanjem,
Odjel za lingvistiku