Predavanje prof. dr. sc. Zorana Klarića "Prihvatni kapacitet u turizmu i održivi razvoj"

Pozivamo Vas na predavanje prof. dr. sc. Zorana Klarića Prihvatni kapacitet u turizmu i održivi razvoj u organizaciji Odjela za geografiju Sveučilišta u Zadru i Hrvatskog geografskog društva - Zadar.

Zoran Klarić je geograf koji je najveći dio radnog vijeka proveo u Institutu za turizam u Zagrebu, a od 1. siječnja 2024. je u mirovini. Doktorirao je na Geografskom odjelu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 1990. godine, a status znanstvenog savjetnika na Institutu za turizam stekao je 2009. godine. U periodu od 1999. do 2003. godine bio je dijelom zaposlen i na Pomorskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, uključujući i izdvojeni studij nautike u Zadru, gdje je stekao zvanje izvanrednog profesora. Od 2004. do 2009. godine obnašao je dužnost dekana Zagrebačke škole za menadžment, a i danas kao redoviti profesor  u trajnom zvanju predaje na sveučilištu VERN. Njegov znanstveni i stručni interes obuhvaća međuodnos turizma i prostora, turističku i socijalnu geografiju, planiranje u turizmu, turistički prihvatni kapacitet, održivi razvoj turizma, interpretaciju okoliša te razvoj posebnih vrsta turizma, osobito aktivnog turizma i cikloturizma. Kao ekspert u turizmu sudjelovao je na brojnim projektima za međunarodne organizacije kao što su UNEP, UNWTO, Plan Bleu i GIZ. Autor je više od 100 radova u znanstvenim časopisima i zbornicima te velikog broja knjiga i studija.

U uvodnom dijelu predavanja objašnjavaju se pojmovi održivog razvoja i prihvatnog kapaciteta i njihov međuodnos, nakon čega slijedi prikaz metodologije izrade prihvatnog kapaciteta, koju su za potrebe Centra za regionalne aktivnosti Programa prioritetnih akcija UNEP/MAP-a izradili stručnjaci Instituta za turizam u Zagrebu. U nastavku slijedi pregled izrađenih studija procjene turističkog prihvatnog kapaciteta u više sredozemnih zemalja u kojima je sudjelovao autor, s naglaskom na recentnim studijama izrađenim u Hrvatskoj, koje su potakle Ministarstvo turizma i sporta na propisivanje potrebe izrade sličnih dokumenata za sve turističke destinacije u kojima je ugrožena održivost razvoja.