Poziv na predavanje „Odrast – trezvena vizija ograničenja globalnog zatopljenja na 1,5 °C“

Pozivamo vas na predavanje dr. sc. Mladena Domazeta (Institut za političku ekologiju) i Tomislava Medaka (Coventry University) u ponedjeljak 11. ožujka u 17 sati u Velikoj dvorani Odjela za povijest (Ruđera Boškovića 5, 2. kat) pod naslovom „Odrast – trezvena vizija ograničenja globalnog zatopljenja na 1,5 °C“.

Radujemo se vašem dolasku!

Sažetak predavanja:

Mi nismo nezainteresirani promatrači šestoga i najvećega masovnog izumiranja na jedinom naseljivom planetu za koji znamo. Današnja globalna civilizacija nije autodestruktivni proplamsaj na kraju 3 milijarde godina života na Zemlji, ni hladnokrvni ubojica većine ljudi na Zemlji da bi se šačica visokobudžetnih životnih stilova svela u planetarne granice. Mi smo nahranjeni i imamo viška hrane za dijeljenje, obrazovani smo i možemo promišljati svoje postojanje i informirati se o načelima koja upravljaju njegovim opstankom i napretkom. Predavanjem ćemo uvesti pojam odrasta i podsjetiti kako su odrast i izbjegavanje katastrofalne promjene klime povezani. Važan mit kojim ćemo se pozabaviti, slijedeći i Fosilni kapital Andreasa Malma, prikazuje i kako globalizirani kapitalizam i socijalistički produktivizam koji ga je nastojao sustići nisu nusproizvodi tehnološkog razvitka, nego društveno organiziranje proizvodnje i potrošnje dobara, pogonjeno kulturalnim imperativom rasta akumulacije profita iz njihove prodaje – jer mitove je lakše prilagoditi zakonima prirode nego zakone mitovima trajno poricati.