Poziv na predavanja prof. dr. sc. Lorena A. Billingsa (International University of Central Asia)

Odjel za kroatistiku i slavistiku i Odjel za lingvistiku srdačno Vas pozivaju na dva predavanja koja će kao gostujući predavač na Sveučilištu u Zadru održati prof. dr. sc. Lorena A. Billingsa (International University of Central Asia): "Failure to undergo wh fronting in order to avoid overt ‘who who’ or ‘what what’ sequences" i "Clitics: A problem for linguistic theory". Prvo će se predavanje održati u utorak, 8. svibnja, s početkom u 18 sati u dvorani 241 na Starom kampusu, a drugo u srijedu, 9. svibnja, s početkom u 16 sati u okviru Zadarske lingvističke sride.

U nastavku donosimo raspored predavanja, kratke sažetke izlaganja i životopis izlagača.

Raspored:

"Failure to undergo wh fronting in order to avoid overt ‘who who’ or ‘what what’ sequences", utorak, 8. svibnja 2018., u 18 sati u dvorani 241 (Stari kampus)

Sažetak: This talk, on South Slavic (as well as Russian and Romanian) shows how phonology sometimes interferes with syntax. If two moved items sound alike, they are kept apart (violating syntactic requirements).

"Clitics: A problem for linguistic theory", srijeda, 9. svibnja 2018., u 16 sati u Dvorani za poslijediplomske studije (Rektorat)

Sažetak: Syntactic theories have difficulty accounting for the positioning of typically small elements that are positioned either at or near the edge of a domain or next to its head. The domain is the clause with the lexical verb as its head. The domain can also be an extended nominal projection, headed by the noun. The data begin with South Slavic then move to other types not found in these languages.

O predavaču:

Prof. dr. Loren Billings diplomirao je ruski jezik na Teksaškom sveučilištu u Austinu, uz dvije godine studija kineskoga jezika. Doktorirao je 1995. godine na Sveučilištu Princeton s temom ‘Approximation in Russian and the single-word constraint’. Predavao je na sveučilištima u Teksasu, Floridi i Coloradu, a od 2000. godine i na sveučilištima u Tajlandu, Tajvanu, Južnoj Koreji i Kirgistanu. Uže su mu područje znanstvenoga interesa klitike i negacija te osobito austronezijski jezici, a izvorni je govornik tagaloškoga (službenoga jezika na Filipinima). Publikacije prof. Billingsa dostupne su na: iuca.academia.edu/Billings.