U novom Studentskom domu Sveučilišta u Zadru održana je uvodna konferencija projekta LEAP TO BLUE (Unleash the potential for joint transition in the blue economy). Sveučilište u Zadru nositelj je projekta vrijednog više od 6 milijuna eura, a trajanje je predviđeno do kraja lipnja 2028. godine.
Projekt ima za cilj podržati više od 160 malih i srednjih poduzeća na području Hrvatske i Italije u usvajanju naprednih praksi, postizanju održivog rasta i doprinosu zelenoj tranziciji. Projekt su predstavili rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić, voditeljica projekta prof. dr. sc. Božena Krce Miočić te predstavnici partnera doc. dr. sc. Rubina Romanello (Sveučilište u Trstu), Valeria Patruno (ARTI Apulija) i doc. dr. sc. Fausto Ferreira (Fakultet elektrotehnike i računarstva).
- Jadransko more tisućljećima funkcionira kao medij komunikacije koji spaja nasuprotne obale i koje je izvor života. Današnja generacija suočava se ne samo s mnogim izazovima, odnosno konkretnim problemima, pri čijem je rješavanju potrebno uspostaviti ravnotežu između potrebe za razvojem u različitim aspektima gospodarstva (ribarstva, marikulture, brodarstva, različitih oblika pomorstva i turizma) s jedne i potrebe za očuvanjem bogate prirodne baštine, vrlo dinamičnog ali i fragilnog morskoga i obalnog ekosustava. Zbog toga treba voditi računa o održivom razvitku koji neće s ciljem postizanja što veće financijske dobiti od strane različitih tvrtki, zajednica i pojedinaca narušiti trajne vrijednosti tog prostora. Ovakvi projekti, koji za isti stol okupljaju akademsku zajednicu i gospodarstvo, razvojne agencije i udruge, prigoda su za stjecanje i razmjenu znanja, ideja, tehnologija i iskustava kojima ćemo unaprijediti suodnos čovjeka s morskim i pripadajućim obalnim područjem, istaknuo je u uvodnoj riječi rektor Faričić.
Opći cilj projekta je povećanje kapaciteta malih i srednjih poduzeća unutar ključnih sektora plave ekonomije kroz prekograničnu suradnju, uz omogućavanje usvajanja inovativnih procesa, rješenja i tehnologija. Poticanjem digitalne transformacije i proširivanjem međunarodnih mogućnosti, očekivana promjena je jača i održivija plava ekonomija koja će biti otpornija na trenutačne i buduće izazove, o čemu je govorila voditeljica projekta prof. dr. sc. Božena Krce Miočić.
- Želimo u konačnici da naši poduzetnici s obje strana Jadrana ostvare napredak i da poraste gospodarstvo obiju zemalja. Kroz veliku nabavu pribavit ćemo providere koji će omogućiti znanja hrvatskim i talijanskim partnerima. Projekt će okupiti 200 malih i srednjih poduzetnika, a dodana vrijednost je da ćemo ispitivati koliko su oni napredovali te u budućnosti predložiti nove sheme financiranja, istaknula je Krce Miočić.
Valeria Patruno rekla je kako plava ekonomija pokriva široki spektar interesa te se nada da će projekt uroditi inovacijskim iskoracima.
- Bit će ovo prilika i za stvaranje jače prekogranične suradnje, u zajedničkom cilju održivosti Jadranskog mora, rekla je Patruno.
O važnosti rada na gospodarskom razvoju u održivim okvirima govorili su i preostali predstavnici projektnih partnera.
- Vrlo smo sretni sudjelovanjem u projektu i stvaranjem novih partnerstava. Susjedi smo, jadranski ekosustav je zajednički i moramo zajedničkim koracima, makar i malim, stvarati šansu za održivi život, istaknuo je dr. Ferreira.
U projekt je uključeno šest glavnih partnera s obje strane Jadrana: Sveučilište u Zadru, Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER), Hrvatska gospodarska komora, te iz Italije ARTI Apulija, Unioncamere Veneto, Sveučilište u Trstu. Podršku projektu pružaju i brojne institucije kao što su HAMAG-BICRO, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, ART-ER, razvojna agencija talijanske pokrajine Emilia-Romagna te Unioncamere Italije.