Objavljena knjiga ''Dalmacija u novijoj hrvatskoj povijesti i kulturi''

Objavljena knjiga ''Dalmacija u novijoj hrvatskoj povijesti i kulturi''

Knjiga Stijepe Obada ''Dalmacija u novijoj hrvatskoj povijesti i kulturi'', predstavlja sukus autorovog rada o dalmatinskoj povijesti tijekom moderne i suvremene povijesti. Autor u dvadeset članaka obrađuje široki dijapazon tema i to preko društvenih, političkih i nacionalno-integracijskih problema do omiljenog rada na lokalnoj povijesti. Kod društvenih tema imamo članke povezane sa školstvom u Dalmaciji, položaju dalmatinskog sela tijekom moderne povijesti, kao i o dalmatinskim čitaonicama. Nalazimo gospodarske teme, pa možemo čitati o gospodarstvu u Tivtu sredinom 19. stoljeća, o gospodarstvu Dalmacije za neoapsolutizma, ili o Dalmaciji na europskim izložbama. Kod lokalne povijesti autor je obradio stanje u Šibeniku, Benkovcu, Tivtu, Stonu i Pagu. Zadnji članak je posvećen Hrvatskom proljeću 1971. godine.
Poštovanom čitatelju i zaljubljeniku u hrvatsku povijest neka ovo djelo bude podsjetnik na njegove pretke koji su u vremenima oskudne egzistencije znali sačuvati svoju, hrvatsku osobnost. Istražujmo našu prošlost, a predstavljeni radovi prof. Obada predstavljat će vam veliku pomoć u tome.

Knjiga Stijepe Obada ''Dalmacija u novijoj hrvatskoj povijesti i kulturi'' može se kupiti u sveučilišnoj knjižari Citadela po cijeni od 150,00 kuna.
Pročitaj više
Objavljena knjiga ''Dalmacija u novijoj hrvatskoj povijesti i kulturi''
Predavanje prof.dr. Nurcan Cetinkaya

Predavanje prof.dr. Nurcan Cetinkaya

Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu poziva sve zainteresirane na predavanje gostujuće profesorice iz Turske prof. dr. Nurcan Cetinkaya s Ondokus Mayis University, Faculty of Veterinary Medicine iz Samsuna. Predavanje će biti na engleskom jeziku i preporuča se svim studentima Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu, Odjela za zdravstvene studije i Pomorskog odjela. Naziv predavanja je "Food Irradiation for Seafood Safety", što obuhvaća područje sigurnosti hrane ("What is Food Irradioation", "Ensuring Seafood Safety by Irradiation", "Identification of Irradiated Seafoods"). Predavanje će se održati u četvrtak, 25. rujna 2014. u 12 sati u učionici u Domu hrvatske mladeži (3. kat).
Pročitaj više
Predavanje prof.dr. Nurcan Cetinkaya
Osuvremenjivanje obrazovanja nastavnika

Osuvremenjivanje obrazovanja nastavnika

Trodnevni program radne skupine Europske komisije ( Education&Training 2020) na temu “Školske politike - Upravljanje inicijalnim obrazovanjem nastavnika“, a u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, održava se u Zadru (22. – 25. rujna 2014.).
Radnu skupinu čine stručnjaci iz područja obrazovanja iz 12 europskih zemalja (Belgija, Cipar, Danska, Francuska, Hrvatska, Irska, Nizozemska, Norveška, Njemačka, Malta, Španjolska, Švedska).
Dio programa realiziran je na Sveučilištu u Zadru 23. rujna. Rektor prof. dr. sc. Ante Uglešić izrazio je zadovoljstvo što je Zadar izabran za mjesto rada, a Sveučilište u Zadru kao dobar primjer visokoškolskog obrazovanja nastavnika.
Sudionike Radne skupine svečano je pozdravio ministar obrazovanja, znanosti i sporta prof. dr. sc. Vedran Mornar koji je istaknuo važnost obrazovanja kao temelj budućnosti svakog čovjeka te ključna odrednica svakog čovjeka i svakog obrazovnog sustava.
Prijedlog Strategije obrazovanja RH predstavio je dr. sc. Boris Jokić (Institut za društvena istraživanja, Zagreb). Prikazao je rezultate istraživanja različitih segmenata obrazovnog sustava u Hrvatskoj na kojima valja temeljiti obrazovne promjene.
Prof. dr. sc. Dijana Vican je kao dugogodišnja voditeljica obrazovanja nastavnika na Sveučilištu u Zadru predstavila osuvremenjivanje obrazovanja nastavnika i kvalitativna unaprjeđenja inicijalnog obrazovanja nastavnika na primjeru integriranog sveučilišta u Hrvatskoj.

Fotogalerija
Pročitaj više
Osuvremenjivanje obrazovanja nastavnika
Objavljen zbornik radova ''Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću''

Objavljen zbornik radova ''Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću''

Dvjestota obljetnica tiskanja Starčevićevih gramatika: ''Nova ricsoslo¬vica iliricska'' i ''Nova ricsoslovica iliricsko-francezka'' bila je neposrednim povodom organiziranju dvodnevnog znanstvenog skupa Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću, održanom 7. i 8. prosinca 2012. godine u Gospiću, na Odjelu za na¬stavničke studije Sveučilišta u Zadru. Kao rezultet održanog skupa objavljen je Zbornik radova koji bi trebao postati poticajan izvor svakom budućem istraživačkom radu o Starčeviću.
Svi radovi objavljeni u Zborniku predstavljaju značajan prinos u pokušaju redefiniranja povijesnog položaja Šime Starčevića, osvjetljujući spoznaju o važ¬nosti njegove jezikoslovne, religiozno-prosvjetiteljske, književne, političke i kul¬turne djelatnosti. Polazeći od navedenih područja Starčevićeva djelovanja, radovi propituju njegova jezična, prije svega slovopisna, akcentološka, potom grama¬tička, dijalektološka, standardološka pitanja kao i pitanje nacionalnog identiteta temeljenog na jeziku kao jednom od osnovnih odrednica identiteta uopće. Dio se radova bavi uočavanjem stilskih vrijednosti Starčevićevih djela, dio proučava njegov književni, religijski i prosvjetiteljski prinos onodobnim glasilima, uz nji¬hovu književno-povijesnu kontekstualizaciju i istraženu recepciju. Smješten u širi kulturološki obzor, značaj se Starčevićeve povijesne uloge osvjetljava i u kontekstu njegovih političkih stavova, svećeničkog djelovanja, crkvenih, kulturnih i onoma¬stičkih pitanja iz 19. stoljeća pridonoseći interdisciplinarnosti Zbornika. Većina se radova koristila izvornom arhivskom građom što mu daje dodatnu vrijednost.
Neprocjenjivo otkriće izloženo u Zborniku jest spomenuta jezikoslovna i vjersko-katehetska rukopisna ostavština Šime Starčevića pronađena u ''Arhivu Hr¬vatske provincije Družbe Isusove'' u Zagrebu, u čijoj se građi analizira njen prosvje¬titeljsko-didaktički karakter te otkriva jezikoslovna vrijednost.
Određivanje pripadajućeg povije¬snog značaja Šime Starčevića u hrvatskoj kulturnoj baštini iznimna je nacional¬na vrijednost, čemu su pridonijeli svi radovi objavljeni u Zborniku koji bi trebao steći zasluženo mjesto u hrvatskoj znanosti i pro¬naći put do široke kulturne javnosti.

Zbornik Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću se može kupiti u sveučilišnoj knjižari Citadela po cijeni od 120,00 kuna.
Pročitaj više
Objavljen zbornik radova ''Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću''
Predavanje ''Otvorena znanost-sve o otvorenom pristupu informacijama u znanosti i novim trendovima u znanstvenoj komunikaciji''

Predavanje ''Otvorena znanost-sve o otvorenom pristupu informacijama u znanosti i novim trendovima u znanstvenoj komunikaciji''

Sveučilišna knjižnica i Knjižnica Instituta Ruđer Bošković pozivaju na predavanje ''Otvorena znanost- sve o otvorenom pristupu informacijama u znanosti i novim trendovima u znanstvenoj komunikaciji'' koje će se držati u srijedu,1.listopada 2014., od 11 do 16 sati u zgradi Rektorata u dvorani PDS-a (Mihovila Pavlinovića bb, II.kat).

Predavanje je namijenjeno znanstvenicima, kreatorima znanstvene politike, urednicima znanstvenih časopisa, mladim istraživačima i studentima. Riječ je o tri bloka predavanja na temu ''Uvod u otvoreni pristup i otvorenu znanstvenu komunikaciju''( predavač: dr.sc. Jadranka Stojanovski), ''Otvoreni pristup publikacijama'' (predavač: Bojan Macan) i ''Otvoreni pristup istraživačkim podacima'' ( predavač: Alen Vodopijevac).

Za sudjelovanje na predavanju potrebno se prijaviti na http://www.lib.irb.hr/edukacija/.

Više informacija o samim predavanjima nalazi se ovdje.
Pročitaj više
Predavanje ''Otvorena znanost-sve o otvorenom pristupu informacijama u znanosti i novim trendovima u znanstvenoj komunikaciji''
First417418419420422424425426Last