Osuvremenjivanje obrazovanja nastavnika

Trodnevni program radne skupine Europske komisije ( Education&Training 2020) na temu ''Školske politike - Upravljanje inicijalnim obrazovanjem nastavnika“, a u organizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, održava se u Zadru (22. – 25. rujna 2014.).

Radnu skupinu čine stručnjaci iz područja obrazovanja iz 12 europskih zemalja (Belgija, Cipar, Danska, Francuska, Hrvatska, Irska, Nizozemska, Norveška, Njemačka, Malta, Španjolska, Švedska).

Dio programa realiziran je na Sveučilištu u Zadru 23. rujna. Rektor prof. dr. sc. Ante Uglešić izrazio je zadovoljstvo što je Zadar izabran za mjesto rada, a Sveučilište u Zadru kao dobar primjer visokoškolskog obrazovanja nastavnika.

Sudionike Radne skupine svečano je pozdravio ministar obrazovanja, znanosti i sporta prof. dr. sc. Vedran Mornar koji je istaknuo važnost obrazovanja kao temelj budućnosti svakog čovjeka te ključna odrednica svakog čovjeka i svakog obrazovnog sustava.

Prijedlog Strategije obrazovanja RH predstavio je dr. sc. Boris Jokić (Institut za društvena istraživanja, Zagreb). Prikazao je rezultate istraživanja različitih segmenata obrazovnog sustava u Hrvatskoj na kojima valja temeljiti obrazovne promjene.

Prof. dr. sc. Dijana Vican je kao dugogodišnja voditeljica obrazovanja nastavnika na Sveučilištu u Zadru predstavila osuvremenjivanje obrazovanja nastavnika i kvalitativna unaprjeđenja inicijalnog obrazovanja nastavnika na primjeru integriranog sveučilišta u Hrvatskoj.