Održano predavanje Kendo - kultura sablje

Veleposlanik Japana u Republici Hrvatskoj Njegova Ekselencija Keiji Ide održao je  1. ožujka 2016. predavanje pod naslovom Kendo – kultura sablje u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru. Predavanje je priređeno povodom uvođenja kolegija Kendo kao izbornog predmeta na Sveučilištu u Zadru.

Uvodnu riječ na početku predavanja održao je doc. dr. sc. Marko Lukić, pročelnik Odjela za anglistiku, a ujedno i predsjednik Hrvatskog kendo saveza.

Nakon vrlo zanimljivoga predavanja tijekom kojega je Nj. E. Keiji Ide na hrvatskom jeziku govorio o razvoju kendoa i njegovoj ulozi u japanskoj kulturi, posjetitelji su imali priliku postavljati pitanja o tom sportu, o interesu žena i različitih dobnih uzrasta za kendo u Japanu i u svijetu, o mogućnostima uvrštavanja kendoa među olimpijske sportove i sl. Na kraju je održana prezentacija sportske opreme koja se koristi u kendou.

Uvođenjem kolegija Kendo na Sveučilišta u Zadru studenti su dobili priliku upoznati i izučavati japansku kulturu te na nastavi uz redovite treninge upoznati širi kulturni i društveni kontekst kendoa kao sporta koji se razvio iz drevne japanske borilačke vještine.