Održana komemoracija za prof. dr. sc. Zdenka Brusića

Dana 10. studenog 2014. godine napustio nas je istaknuti znanstvenik i intelektualac, otac hrvatske podvodne arheologije, umirovljeni profesor Odjela za arheologiju prof. dr. sc. Zdenko Brusić.

Danas je u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru održan komemorativni skup njemu u spomen na kojem su o životu i djelu prof. dr. sc. Zdenka Brusića govorili prof. dr. sc. Ante Uglešić, rektor Sveučilišta u Zadru, prof. dr. sc. Brunislav Marijanović, pročelnik Odjela za arheologiju, dr. sc. Jakov Vučić, v.d. ravnatelja Arheološkog muzeja Zadar i dr. sc. Radomir Jurić, muzejski savjetnik Arheološkog muzeja Zadar.

Ovaj zaljubljenik u more i podmorje ostat će zapamćen kao jedan od pionira hrvatske podvodne arheologije.  Objavio je velik broj znanstvenih i stručnih radova, vodio je niz arheološko-istraživačkih projekata koji su donijeli prijelomne spoznaje o prošlosti Dalmacije i Mediterana.

Rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Ante Uglešić kazao je kako je malo ljudi koji su se s toliko ljubavi bavili arheologijom kao prof. Brusić. Bio je zaljubljenik u svoj poziv, neumorni radnik do posljednjeg trena svog života i profesor kojeg su studenti voljeli i poštovali, a ta ljubav i poštovanje bili su uzajamni.

Tijekom studija i rada u muzejskim ustanovama sudjelovao je u brojnim istraživanjima, posebno podvodnim arheološkim istraživanjima.

Pročelnik Odjela za arheologiju prof. dr. sc. Brunislav Marijanović prisjetio se svih postignuća prof. Brusića i istaknuo tri arheološke senzacije koje su to ostale i danas, a to su rezultati istraživanja u pećini Vlakno, otkriće prvih liburnskih brodova šivane konstrukcije i otkriće prvih starohrvatskih brodova, tzv. Condura Croatica.

Otkrića do kojih je došao imala su golem značaj kako za hrvatsku tako i za svjetsku arheologiju.