Objavljena knjiga „Prema talijanskom ujedinjenju“

U izdanju Sveučilišta u Zadru objavljena je knjiga „Prema talijanskom ujedinjenju“ autora Ante Bralića. Knjiga kronološki prati stanje u talijanskim državama i pokrajinama prije početka Francuske revolucije kroz pokušaje apsolutističkih vladara da prosvjetiteljskim mjerama reformiraju državnu upravu, gospodarstvo, a čak djelomično i društvo u cilju stvaranja administrativne monarhije. Talijanski su vladari tijekom druge polovice 18. stoljeća, uz pomoć tada vrhunskih činovnika i intelektualaca, pokušavali nadvladati talijansko zaostajanje za zapadnom Europom, a korijene tog stanja nalazimo još od kraja 16. stoljeća, što se produbljivalo sve do početka 18. stoljeća. Reforme su imale samo djelomični uspjeh, a čitav se reformski hod prekinuo izbijanjem Francuske revolucije što je izazvalo strah vladajućih elita od socijalnog prevrata. Knjiga završava talijanskim osvajanjem Rima 1870. godine iz ruku papinske vlasti.

Knjigu „Prema talijanskom ujedinjenju“ možete kupiti u sveučilišnoj knjižari „Citadela“ po cijeni od 35€.