Objavljena knjiga "Integralni pristup darovitosti – perspektiva u odgoju i obrazovanju" autorica Vesnice Mlinarević i Smiljane Zrilić

Knjiga "Integralan pristup darovitosti – perspektiva u odgoju i obrazovanju", nastala u suizdavaštvu Hrvatska sveučilišna naklada, Sveučilište u Zadru, Sveučilište J. Jurja Strossmayera u Osijeku sastoji se od 12 poglavlja u kojima se određuje fenomen darovitosti, elaboriraju se različiti teorijski pristupi i daje se pregled istraživanja i njihovih rezultata u Republici Hrvatskoj i u svijetu, analiziraju se zakonski i podzakonski akti, obrazlažu se problemi darovite djece i učenika u dječjem vrtiću i školi, naglašava se partnerstvo odgojitelja, učitelja i roditelja te se prezentiraju pozitivni primjeri i iskustva iz prakse.

Autorice su posebno istražile fenomen kreativnosti i talenta, koji ne moraju nužno upućivati na darovitost jer je darovitost širi pojam. Darovitost obuhvaća i visok stupanj inteligencije te posebnosti ponašanja u socijalnim kontekstima, kao i u području emocionalnosti.

Osim opsežnoga teorijskog dijela, te iskustava iz vrtićke i školske prakse, knjiga sadrži i koristan pojmovnik.

Knjiga je namijenjena studentima odgojiteljskih, učiteljskih i nastavničkih studija, znanstvenicima, roditeljima darovite djece, odgojiteljima, učiteljima i nastavnicima osnovnih i srednjih škola, stručnim suradnicima i svim zainteresiranima za suvremene pristupe darovitoj djeci u kontekstu odgoja i obrazovanja.