Objavljen zbornik radova Mare Loquens. Études d'étymologie et de géolinguistique romane à la mémoire de Vojmir Vinja (1921-2007)

Zbornik Mare Loquens. Études d'étymologie et de géolinguistique romane à la mémoire de Vojmir Vinja (1921-2007), što su ga uredili José Enrique Gargallo Gil (Universitat de Barcelona) i Nikola Vuletić (Sveučilište u Zadru), plod je međunarodnog znanstvenog skupa održanoga u studenom 2011. Tom su se prilikom u Zadru okupili strani i domaći romanisti, sa sveučilištâ i znanstvenih institucija iz Portugala, Španjolske, Francuske, Nizozemske, Italije, Austrije, Slovenije i Hrvatske, kako bi odali počast uspomeni Vojmira Vinje o devedesetoj godišnjici njegova rođenja. Akademik Vinja, jedan od najvećih naših jezikoslovaca, zadužio je hrvatsku i romansku etimologiju i lingvističku geografiju svojim monumentalnim djelima Jadranska fauna (1986) i Jadranske etimologije (1998-2003), u kojima je jezičnu baštinu istočnojadranske obale etimološki i arealno protumačio u širem mediteranskom (dominantno romanskom) kontekstu. Uz M. Alineija i J.-P. Dalberu bio je glavnim predstavnikom novih pogleda na motivacijske procese u jeziku u europskoj lingvistici. Na tragu njegovih raznolikih znanstvenih interesa, ovaj svezak donosi radove u kojima se obrađuju teme iz područja romanske etimologije i lingvističke geografije, vezane uz obale Pirinejskog i Apeninskog poluotoka, Azorskih otoka i Sardinije, te teme iz povijesti romansko-slavenskih jezičnih dodira u Istri i Dalmaciji. U zborniku su zastupljene kako tradicionalne tako i novije istraživačke metode, kako velika imena romanske lingvistike (Colón, Contini, Goebl, Kovačec, Saramago, Veny) tako i znanstvenici srednje i mlađe generacije. Radovi su pisani na četiri romanska jezika – francuskom, španjolskom, talijanskom i katalonskom.

Zbornik radova Mare Loquens. Études d'étymologie et de géolinguistique romane à la mémoire de Vojmir Vinja (1921-2007) možete kupiti u Sveučilišnoj knjižari Citadela po cijeni od 150,00 kuna. Studenti i zaposlenici Sveučilišta u Zadru ostvaruju popust na kupnju.