Objavljen zbornik radova ''Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću''

Dvjestota obljetnica tiskanja Starčevićevih gramatika: Nova ricsoslo­vica iliricska i Nova ricsoslovica iliricsko-francezka bila je neposrednim povodom organiziranju dvodnevnog znanstvenog skupa Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću, održanom 7. i 8. prosinca 2012. godine u Gospiću, na Odjelu za na­stavničke studije Sveučilišta u Zadru. Kao rezultet održanog skupa objavljen je Zbornik radova koji bi trebao postati poticajan izvor svakom budućem istraživačkom radu o Starčeviću.

Svi radovi objavljeni u Zborniku predstavljaju značajan prinos u pokušaju redefiniranja povijesnog položaja Šime Starčevića, osvjetljujući spoznaju o važ­nosti njegove jezikoslovne, religiozno-prosvjetiteljske, književne, političke i kul­turne djelatnosti. Polazeći od navedenih područja Starčevićeva djelovanja, radovi propituju njegova jezična, prije svega slovopisna, akcentološka, potom grama­tička, dijalektološka, standardološka pitanja kao i pitanje nacionalnog identiteta temeljenog na jeziku kao jednom od osnovnih odrednica identiteta uopće. Dio se radova bavi uočavanjem stilskih vrijednosti Starčevićevih djela, dio proučava njegov književni, religijski i prosvjetiteljski prinos onodobnim glasilima, uz nji­hovu književno-povijesnu kontekstualizaciju i istraženu recepciju. Smješten u širi kulturološki obzor, značaj se Starčevićeve povijesne uloge osvjetljava i u kontekstu njegovih političkih stavova, svećeničkog djelovanja, crkvenih, kulturnih i onoma­stičkih pitanja iz 19. stoljeća pridonoseći interdisciplinarnosti Zbornika. Većina se radova koristila izvornom arhivskom građom što mu daje dodatnu vrijednost.

Neprocjenjivo otkriće izloženo u Zborniku jest spomenuta jezikoslovna i vjersko-katehetska rukopisna ostavština Šime Starčevića pronađena u Arhivu Hr­vatske provincije Družbe Isusove u Zagrebu, u čijoj se građi analizira njen prosvje­titeljsko-didaktički karakter te otkriva jezikoslovna vrijednost.

Određivanje pripadajućeg povije­snog značaja Šime Starčevića u hrvatskoj kulturnoj baštini iznimna je nacional­na vrijednost, čemu su pridonijeli svi radovi objavljeni u Zborniku koji bi trebao steći zasluženo mjesto u hrvatskoj znanosti i pro­naći put do široke kulturne javnosti.

Zbornik ''Šime Starčević i hrvatska kultura u 19. stoljeću'' se može kupiti u sveučilišnoj knjižari Citadela po cijeni od 120,00 kuna.