Objavljen udžbenik "Uvod u metodiku, interpretaciju i recepciju književnosti"

Knjigom Uvod u metodiku, interpretaciju i recepciju književnosti autora Šimuna Muse, Mirele Šušić i Marka Tokića pridonosi se sustavnoj strukturi znanja, mišljenja i poimanja kako kvalitetnu nastavu književnosti nije moguće valjano oblikovati ni uspješno izvoditi samo na temelju spoznaja što ih daje književna znanost kao što s druge strane za taj posao nisu dostatni samo nastavnikova sklonost, darovitost i smisao za književnost. Pored navedenih odrednica važan je istodobno i postupak i način obavljanja nastavnoga rada, a to je metodička utemeljenost. Dakako, nastavni proces ne smije biti limitiran isključivošću, stereotipnošću i dogmatskim odnosom spram tih metoda, već njih treba birati, prilagođavati i koristiti tako da potiču stvaralačke procese, problemske pristupe, kreativne odnose u cjelokupnom nastavnom radu afirmirajući istodobno ulogu i učenika i učitelja.

Namjera je ovom knjigom na pregledan način približiti teorijsko značenje i praktičnu primjenu književno-metodičkog pojmovlja te potaknuti svijest o relevantnosti funkcionalnog znanja kao temelja napretka svih sudionika u procesu primanja i prenošenja književnih sadržaja.

Kao prikladan metodičko-didaktičko-metodološki rad ovaj udžbenik nastoji na sustavan i funkcionalan način izložiti programski relevantne sadržaje metodike, interpretacije i recepcije književnosti utemeljene na znanstvenim, stručnim i odgojnim načelima pri tom afirmirajući psihološke, pedagoške, metodičke, didaktičke, tehničke, a navlastito estetske zahtjeve te autorski oblikovan sukladno postavljenu cilju, popraćen vlastitim sintezama i odabranim primjerima književnih tekstova bit će, nadamo se, poticajan za daljnja učenja i istraživanja na području književnosti.

Udžbenik Uvod u metodiku, interpretaciju i recepciju književnosti može se kupiti u Sveučilišnoj knjižari „Citadela“ po cijeni od 100,00 kuna. Studenti i zaposlenici Sveučilišta u Zadru ostvaruju popust na kupnju.