Obilježen Međunarodni dan osoba s invaliditetom u sklopu Erasmus + projekta "SHIE"

U srijedu, 13. prosinca 2022. u Svečanoj dvorani održano je javno predavanje „Hrvatski znakovni jezik i uključivanje gluhih u redovni sustav obrazovanja“. Predavanje su održali Dijana Vincek iz Saveza gluhih i nagluhih grada Zagreba i Dorijana Kavčić iz Hrvatskog društva prevoditelja znakovnog jezika. Teme predavanja bile su osnovne značajke hrvatskog znakovnog jezika, kultura Gluhih te važnosti njihovog uključivanja u redovni obrazovni sustav uz uvažavanje različitosti i podršku stručnog komunikacijskog posrednika.

Ovim predavanjem u okviru projekta „Sport Handicap Inclusive Experience“ obilježen je Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Projekt je započeo 1. studenoga 2021., a traje do 31. listopada 2024. godine. Projekt se bavi organizacijom sportskih aktivnosti za zainteresirane ESH studente, kombinirajući otkrivanje/prakticiranje jednog ili više sportova kao i njihovu obuku. Jedan od ciljeva je organiziranje godišnjeg sportskog turnira za osobe s invaliditetom (kao što su Invictus Games), koje će uključivati nagrade i diplome za institucije EU-CONEXUS alijanse koje sudjeluju u projektu. Nositelj projekta je Sveučilište La Rochelle, a Sveučilište u Zadru je projektni partner.