Nova izdanja Sveučilišta u Zadru

* Objavljena knjiga Završetak Prvog svjetskog rata u Dalmaciji : zbornik radova sa znanstvenog skupa održanog 5. studenoga 2018. u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru, urednika Tade Oršolića.

Kako i na koji način je percipiran Prvi svjetski rat u kulturnom, društvenom, političkom i vojnom pogledu, a posebno u posljednjoj godini rata u Dalmaciji, o tome se izlagalo na znanstvenom skupu Završetak Prvog svjetskog rata u Dalmaciji održanog 5. studenog 2018. u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru u organizaciji HAZU – Zavoda za povijesne znanosti u Zadru. Dvanaest autora obradilo je različite teme vezane uz društveno-političke, gospodarske, kulturne i vojne prilike u austrijskoj pokrajini Dalmaciji u posljednjoj godini Prvog svjetskog rata, a kao rezultat tog rada nastao je ovdje predočeni Zbornik radova sa istoimenog skupa. Prvi svjetski rat uzrokovao je dotad neviđena stradanja vojnika na bojištima, a velik dio civilnog stanovništva bio je izložen nestašici, gladi i pandemiji, posebno u posljednjoj godini rata. Mnogi ljudi, u naponu snage, nikada se nisu vratili iz rata, a mnogi su se vratili ranjeni, iscrpljeni i nesposobni za rad. Unatoč tomu što Dalmacija nije bila zahvaćena ratnim razaranjima, posljedice rata još su se godinama osjećale.

Knjigu možete kupiti u Sveučilišnoj knjižari Citadela, po cijeni od 100,00 kn.

* Nova knjiga u izdanju Sveučilišta u Zadru u suradnji s Institutom za pomorsku  baštinu ARS NAUTICA pod naslovom Kartoznanac Nikole Sagrija, dubrovačkog pomorca, kao dio biblioteke Arheologija jadranske plovidbe i brodogradnje.

Nikola Sagri dubrovački je pomorac i pomorski pisac, rođen na Šipanu oko 1538. godine. Dva su tiskana djela o problematici plime i oseke dobro poznata u stručnoj javnosti jer su prema Sagrijevoj želji, izraženoj u oporuci 1571. godine, posmrtno objavljena u Veneciji. Treće Sagrijevo djelo Il Chartigatore, u značenju pomorca koji koristi karte i nautičke instrumente, spominje 1602. godine Bartolomeo de Crescentio u knjizi Nautica mediterranea, u kojoj se opisuje Sagrijevo djelo koje se naizgled ne spominje u njegovoj oporuci, no prije nepunih desetak godina ono se pojavilo u knjižnici James Ford Bell, Sveučilište Minnesota. Usprkos svojoj necjelovitosti, rukopis Il Chartigatore sadrži iznimno vrijedne podatke o brodovima i brodskoj opremi te umijeću plovidbe Sagrijevog doba. Godine 2010. talijenski ekonomski povjesničar Dario dell’Osa objavio je transkripciju i prikaz rukopisa na talijanskom jeziku, pod naslovom Il carteggiatore di Nicoló Sagri. Nažalost, konzultacije s talijanskim i hrvatskim stručnjacima pokazale su kako je transkripcija nedovoljno precizna, teško čitljiva i neprikladna za daljnju znanstvenu obradu. Uzimajući u obzir veliko značenje novootkrivenog Sagrijevog rada u kontekstu dubrovačkog i mediteranskog pomorstva 16. stoljeća, predajemo stoga javnosti ovu kritičku transkripciju i prijevod rukopisa na hrvatski jezik.

Knjigu možete kupiti u Sveučilišnoj knjižari Citadeli po cijeni od 150,00 kn.