Nastup Akademskog pjevačkog zbora Sveučilišta u Zadru na otvaranju 10. Međunarodnog natjecanja pjevačkih zborova Zadar

Od četvrtka 19. svibnja do nedjelje 22. svibnja 2016. u Zadru se održava 10. Međunarodno natjecanje pjevačkih zborova na kojem će nastupiti 20 zborova iz Hrvatske, Slovenije, Poljske, Estonije, Latvije i Švedske. Oni će svojim nastupima u natjecateljskom dijelu te neformalnim nastupima na gradskim trgovima, oživjeti i obogatiti glazbenu i kulturnu ponudu grada Zadra.

Na samoj ceremoniji otvaranja Natjecanja, u četvrtak 19. Svibnja, u 21 sat, u Katedrali sv. Stošije, nastupit će ansambl Antiphonus pod umjetničkim vodstvom Tomislava Fačinija, a državnu himnu će izvesti naš Akademski pjevački zbor Sveučulišta u Zadru pod ravnanjem dr. sc. Tomislava Košte.

Međunarodno natjecanje pjevačkih zborova Zadar je manifestacija izrasla iz dugogodišnje tradicije zborskog pjevanja u Gradu. Nositelji te tradicije ponajprije su Hrvatsko glazbeno pjevačko društvo Zoranić osnovano davne 1908. i Festival pjevačkih zborova Hrvatske koji se u Zadru održavao od 1973. godine do početka Domovinskog rata.

Na tim je temeljima grad Zadar 1997. osnovao Međunarodno natjecanje pjevačkih zborova, događanje glazbeno - natjecateljskog karaktera koje od tada do danas ima ulogu sljedbenika, nositelja i poticatelja tradicije amaterskog zborskog pjevanja na lokalnoj, nacionalnoj i internacionalnoj razini.

Akademski pjevački zbor Sveučilišta u Zadru je zabilježio izuzetno uspješan nastup na koncertu u susret spomenutog Natjecanja koji se održao 5. svibnja u crkvi sv. Donata.

Više o Međunarodnom natjecanju pjevačkih zborova Zadar pročitajte ovdje.