Na Sveučilištu Zadru svečano predstavljen nautički i brodostrojarski Transas simulator

U Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru u utorak, 11. travnja 2017. godine održano je svečano predstavljanje nautičkog i brodostrojarskog Transas simulatora Pomorskog odjela Sveučilišta u Zadru.

Riječ je o investiciji vrijednoj gotovo 3 milijuna kuna kojom je omogućeno da studenti nautike i brodostrojarstva, kao i polaznici tečaja za pomorce steknu potrebne kompetencije u skladu s zahtjevima nadležnih međunarodnih i hrvatskih institucija. Novi nautički i brodostrojarski Transas simulator budućim će časnicima palube i stroja na Pomorskom odjelu osigurati izvođenje nastave uz korištenje najsuvremenijih nastavnih pomagala i metoda.

Simulator raspolaže s velikim brojem modela brodova, plovnih područja i luka te ostalim pripadajućim upravljačkim i strojnim sustavima koji omogućuju individualne ili sinkronizirane simulacije svih realnih uvjeta na zapovjedničkom mostu, kontrolnoj prostoriji tereta te strojarnici broda. Budući da se svaki od postojećih modela može nadograđivati ili po potrebi zamijeniti, osim nastave za studente i polaznike tečajeva oprema se može koristiti za znanstvena i stručna istraživanja, maritimne studije, rekonstrukciju pomorskih nesreća, dijagnostiku kvarova itd.

Nakon pozdravnog govora rektorice prof. dr. sc. Dijane Vican simulator je predstavio pročelnik Pomorskog odjela izv. prof. dr. sc. Toni Bielić, Capt.

Moderator predstavljanja bio je prorektor za strategiju razvoja i izdavaštvo Sveučilište u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić.

Nakon predstavljanja u Svečanoj dvorani organiziran je i obilazak samog simulatora smještenog u susjednoj zgradi.