Međunarodni znanstveni skup „Sprachliche Konstituierung der Identität durch Emotionalität“

Od 5. do 8. lipnja 2014. godine na Odjelu za germanistiku održan je međunarodni znanstveni skup pod nazivom Sprachliche Konstituierung der Identität durch Emotionalität (Jezično konstituiranje identiteta kroz emocionalnost) na kojemu su stručnjaci iz područja jezikoslovlja i znanosti o književnosti raspravljali o različitim aspektima emocionalnosti koja može pridonijeti stvaranju identiteta.

Održano je 20 izlaganja znanstvenika iz Njemačke, Španjolske, Austrije, Češke, Poljske i Hrvatske koji su obradili sljedeće teme: emocionalni identitet, emocionalnost u rječnicima, identitet u frazeologiji, emocionalno-lingvističku rekonstrukciju identiteta u tekstovima, subjektivnost, sredstva izražavanja evaluacije, prozodijska sredstva izražavanja emocionalnosti, emocionalnost i metaforu, identitet u nastavi stranih jezika i stvaranje identiteta u prijevodima i u novim medijima, religijski identitet i stvaranje identiteta u književnim djelima različitih razdoblja.

Počašćeni smo, što nam se za plenarno izlaganje odazvao prof. dr. Reinhard Fiehler s Instituta za njemački jezik (Institut für Deutsche Sprache) iz Mannheima, koji je cijelu svoju znanstvenu karijeru posvetio izučavanju komunikacije i emocija. Pored njega drag nam je gost bila i najpoznatija europska frazeologinja, dr. Elisabeth Piirainen, koja je vodila velike projekte o frazeologiji europskih jezika. U organizaciji i radu skupa pomogao nam je prof. dr. Sebastian Seyferth, njemački mediavist koji je obradio aspekt religijskoga identiteta. Treba istaknuti i da su u radu skupa kao izlagači sudjelovali kolege s nekoliko odjela našega Sveučilišta: Odjela za lingvistiku, Teološko-katehetskog odjela, Odjela za francuske i iberoromanske studije te Odjela za turizam i komunikacijske znanosti.

Otvaranje skupa uveličali su prigodnim govorima izv. prof. dr. Robert Bacalja, prorektor za studije i studijska pitanja, doc. dr. sc. Zaneta Sambunjak, pročelnica Odjela za germanistiku i doc. dr. sc. Anita Pavić Pintarić, voditeljica Priređivačkoga odbora skupa.

Ovaj skup uvelike je pridonio  povezanosti Sveučilišta u Zadru i Odjela za germanistiku s najnovijim znanstvenoistraživačkim trendovima u Europi.