Međunarodna doktorska ljetna škola "Nations and Nationalisms"

Od 6. do 11. lipnja na Sveučilištu u Zadru se održava međunarodna doktorska ljetna škola Nations and Nationalisms u organizaciji Odjela za sociologiju (prof. dr. sc. Saša Božić) i The Association for the Study of Ethnicity and Nationalism – ASEN (prof. dr. sc. Jonathan Hearn, University of Edinburgh i prof. dr. sc. Siniša Malešević, University College Dublin). Na međunarodnoj doktorskoj školi sudjelovat će 20 poslijediplomskih studentica i studenata međunarodnih sveučilišta i 5 poslijediplomskih studentica i studenata Sveučilišta u Zadru, a predavat će 13 uglednih međunarodnih znanstvenika (LINK). Cilj doktorske škole je analizirati društvenu dinamiku nacija-država i nacionalizama kroz široki prostor i vrijeme te odgovoriti na sljedeća pitanja:

Zašto se nacionalizam dokazao kao moćna i trajna snaga u modernom dobu? Zašto se nacija-država etablirala kao središnji organizirajući oblik društvenog i političkog života u posljednjih dvjesto godina? Koju je ulogu igrala globalizacija u stvaranju povratne reakcije populističkih i nativističkih pokreta? Razlikuju li se suvremeni populistički i nativistički pokreti od svojih pandana iz 19. i 20. stoljeća?