Izabrani su najbolji hrvatski radovi u sklopu EU-CONEXUS natjecanja za učenike osnovnih škola

Učenici osnovnih škola Zadarske županije jučer su u okviru Međunarodnog natjecanja učenika "Misli pametno, kreiraj zeleno / Think Smart Create Green", koji je raspisala alijansa europskih sveučilišta EU-CONEXUS, zajedno sa svojim mentorima predstavili projekte o održivom upravljanju obalnim prostorom, a povjerenstvo Sveučilišta u Zadru odabralo je najbolje radove koji će Hrvatsku sljedećeg tjedna predstavljati u međunarodnoj konkurenciji svih sveučilišta članova alijanse europskih sveučilišta EU-CONEXUS. Nakon prezentacije radova u obje zastupljene kategorije (dobna skupina 13-14 i dobna skupina 14-15 godina) pobjednicima su proglašeni timovi iz Osnovne škole Šime Budinića.
Učenici u dobnoj skupini od 13 i 14 godina mogli su izraditi poster s opisom glavnih obilježja održivoga grada koristeći crteže ili ispričati priču fotografijama o održivom morskom turizmu i ekonomiji. Učenici u dobi od 14 i 15 godina trebali su snimiti kratki video sa stanovnicima obalnih područja u kojemu se govori o kvaliteti života uz more, s naglaskom na održivost, ili osmisliti pametni kontejner za odlaganje otpada za svoju školu.
U kategoriji 13-14 godina pobijedio je tim pod vodstvom nastavnice Biljane Agić iz OŠ Šime Budinića, kojega su činili Helena Kadija, Tonina Kolega, Ivan Čirjak i Frano Kolega. Oni su pripremili poster koji prikazuje obilježja održivog grada, "Sustainable city". U kategoriji 14-15 godina tim iz iste škole kojega su činili učenici Petra Marušić, Ivona Rukavina, Stipe Kasun i Bartol Cuković, pod vodstvom nastavnice Anite Mustać, predstavio se video uratkom "Quality of life on the coast – Zadar waterfront and sustainable development" ili "Kvaliteta života na obali -  Zadarska riva i održivi razvoj".
Oba ova rada virtualnim putem će se 27. travnja predstaviti međunarodnom žiriju, koji će odabrati ukupne pobjednike natjecanja. Pobjednici dobne skupine 13 –14 za nagradu će dobiti putovanje u jedan od EU-CONEXUS gradova po izboru (Atena, Bukurešt, Klaipeda, La Rochelle, Valencia), a pobjednici kategorije 14-15 putovanje u Bruxelles s vođenim posjetom Europskom parlamentu. U slučaju ograničenja putovanja zbog bolesti COVID-19 ili bilo koje druge više sile, međunarodna nagrada se može zamijeniti drugom nagradom jednake vrijednosti koju će odrediti žiri.