Gostujuće predavanje – Stvarne utopije

Odjel za sociologiju Sveučilišta u Zadru poziva Vas danas u 12.00 sati u Svečanu dvoranu na predavanje "Stvarne utopije" koje će održati prof. dr. sc. Erik Olin Wright sa Sveučilišta Winconsin.

Prof. dr. sc. Erik Olin Wright renomirani je sociolog koji je u 2012. godini obnašao prestižnu dužnost  predsjednika Američkog sociološkog društva. U predavanju će govoriti o svojem projektu "Stvarne utopije", koji je započeo 1991. godine s ciljem istraživanja različitih prijedloga i modela za radikalnu društvenu promjenu. Osnovna je ideja projekta povezivanje normativnih rasprava o temeljnim principima različitih emancipacijskih vizija društva s analizom pragmatičnih izazova vezanih uz njihovu primjenu. Sadržaj projekta reflektira njegovu privrženost emancipacijskoj društvenoj znanosti, kojoj je cilj generiranje znanstvenog znanja relevantnog za eliminaciju različitih oblika ljudske opresije. Njegovi znanstveni interesi uključuju društvenu teoriju, klasnu analizu i političku sociologiju.