Godišnja Skupština Hrvatskog geografskog društva – Zadar

Pozivamo Vas na godišnju Skupštinu Hrvatskog geografskog društva – Zadar koja će se održati u utorak 14. ožujka u 18:00 sati u multimedijalnoj dvorani Sveučilišta u Zadru. Na skupštini će biti uručena godišnja nagrada Federik Grisogono u tri kategorije, za iznimne rezultate tijekom studiranja u akademskoj  godini  2021./2022., za nastavni rad i za znanost.  Nagrade će biti uručene  i  učenicima i njihovim mentorima koji su ostvarili iznimne rezultate na županijskom Natjecanju iz geografije 2022. godine i Međužupanijskoj smotri GLOBE 2022.

Nakon skupštine uslijedit će predavanje prof. dr. sc. Vladimira Skračića Geografija i onomastika. Vladimir Skračić hrvatski je jezikoslovac i onomastičar, predan dokumentiranju i znanstvenoj interpretaciji naše toponimijske baštine. Skračić je, samostalno ili sa suradnicima, prikupio i obradio impozantan  korpus  od  preko  17000  toponimijskih  jedinica  na  sjevernodalmatinskim  otocima  i Kvarneru. Sudjelovao je u osnivanju Centra za jadranska onomastička istraživanja Sveučilišta u Zadru (2003.), danas Centra za onomastiku i etnolingvistiku te pokretanju Biblioteke Onomastica Adriatica. Osim  toponimijom i leksikologijom, Skračić  se  aktivno  bavi  dokumentiranjem  i  zaštitom  hrvatske maritimne baštine, materijalne i nematerijalne. Suosnivač je, na Jadranu vrlo poznate, udruge i regate Latinsko idro, koja je od ove godine upisana u Registar hrvatske nematerijalne baštine. Skračić je autor Toponomastičke početnice (2011.), kao i knjiga Kornati kad su bili Kurnati (2021.) i More, more i opet more (2022.) te dokumentarne serije Kurnati: abeceda sjećanja (2023.). U svom predavanju prof. Skračić naglasit će povezanost geografije i onomastike te izložiti crtice iz bogatog znanstvenog korpusa.