EduFest – Festival studiranja i studentskog života

Kako odabrati pravi obrazovni put i kako upravljati razvojem karijere? Odgovore na ova važna pitanja pružit će popularni glazbenik Hiljson Mandela i bivši NBA košarkaš Damjan Rudež na panelu „Jedna odluka, bezbroj mogućnosti“, koji će se održati u okviru EduFesta – Festivala studiranja i studentskog života, u petak, 20. listopada 2023., s početkom u 13:15h u predvorju kina Studentskog centra u Zagrebu (Savska cesta 25). Više informacija o EduFestu koji se održava od 11-18h u petak 20.10.2023. u organizaciji Instituta za razvoj obrazovanja dostupno je na https://iro.hr/edufest/

Odabir obrazovnog puta jedna je od najvažnijih odluka u životu mladih

Početak školske godine za maturante, osim velike usredotočenosti na završetak srednjoškolskog obrazovanja i priprema za državnu maturu, znači i donošenje jedne od najvažnijih odluka u životu – onu o odabiru obrazovnog puta koji će oblikovati njihovu daljnju obrazovnu i životnu karijeru. Važno je donijeti dobru odluku jer ta odluka otvara vrata bezbrojnim mogućnostima za nastavak obrazovanja i pronalazak željenog zaposlenja.

Put prema budućnosti i željenoj karijeri često nije pravocrtan, nego nas vodi kroz različita iskustva i transformacije, posebice na dinamičnom tržištu rada koje od zaposlenika traži fleksibilnost i otvorenost prema promjenama. Osim toga, ponekad do prave odluke ne možemo doći odmah, u prvom pokušaju. Stoga, važno je naglasiti da obrazovni putevi i karijerni putevi ne moraju nužno biti linearni, kao što je to u prošlosti često bio slučaj, te da je u današnje vrijeme uobičajeno promijeniti smjer karijere nekoliko puta tijekom života.

Zanimljivi gosti na panelu „Jedna odluka, bezbroj mogućnosti“

Damjan Rudež, bivši NBA igrač, odlično se uklapa u novu paradigmu razvoja karijere. Po završetku uspješne profesionalne košarkaše karijere započeo je svoj obrazovni put na SDA Bocconi poslovnoj školi u Milanu i Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, što ga je dovelo do nove karijere vlasnika tvrtke za sportsko savjetovanje i direktora programa Sunset Sports Media Festivala. Svoj zanimljiv karijerni i obrazovni put podijelit će s posjetiteljima EduFesta, festivala studiranja i studentskog života, koji će se održati 20. listopada ove godine u Studentskom centru u Zagrebu na panel diskusiji o obrazovnim i karijernim odabirima.

Hiljson Mandela višestruko je nagrađivan Yemov izvođač pravog imena Ivan Hilje te jedan od začetnika trap scene u Hrvatskoj. On će također biti govornik na ovom EduFestovu panelu, a mladima je poručio: "Najljepše je raditi posao koji voliš, jer ti neće teško pasti utrošeno vrijeme koje si uložio u razvoj vlastitog umijeća, a ako si ambiciozan i želiš biti najbolji u tome što radiš, dodatno će ti biti olakšano jer usavršavaš ono što voliš.“

On nadalje ističe: „Mladima koji tek kreću u poslovni svijet poručujem da puno opažaju, sklapaju što više poznanstava i da se trude biti prepoznati po svojoj profesionalnosti, neovisno o poziciji ili o tome što trenutno i na koji način rade. Učenje je bilo samo jedan korak do “pravog života”, ali u praksi pravo učenje počinje kada se čovjek uhvati posla, a bitno je imati vjeru u svoje sposobnosti i dodatno ih izoštravati, kako bi jednog dana mogli pokrenuti i vlastite poslove."

Uz Hiljsona Mandelu i Damjana Rudeža, u razgovoru će sudjelovati i Ivana Silić iz visokog učilišta RIT Croatia te Ivona Zgrabljić iz EdukatorID, koje će podijeliti svoja iskustva rada s mladima pri odabiru studija i savjetovanja o razvoju karijere. Poseban gost panela je i Danijel Šturm, član uprave Kauflanda, koji je omogućio održavanje panela, a Kaufland sudjeluje i u izložbenom dijelu događanja kao izlagač.

Mladima će se predstaviti trideset izlagača iz cijelog svijeta

Osim bogatog i zanimljivog popratnog programa, EduFest će u izlagačkom dijelu festivala ugostiti trideset izlagača koji će mladima predstaviti mogućnosti za nastavak obrazovanja koje im se nude na obrazovnim destinacijama diljem svijeta, kao što su SAD,  Australija, Velika Britanija, Francuska, Austrija, Njemačka, Italija ili Slovačka. Predstavit će se i visoka učilišta u Hrvatskoj – od sveučilišta u Rijeci i Zadru, do visokih učilišta iz Varaždina i Zagreba. Osim visokih učilišta, posjetiteljima će se predstaviti gradovi, veleposlanstva i kulturni centri koji svojim programima podržavaju studente i visoko obrazovanje, ali i poslodavci koji nude stipendije i mogućnosti stručnih praksi, što će mladima sigurno pomoći u donošenju važne odluke o nastavku obrazovanja.

Voditeljica EduFesta dr. sc. Ana Skledar Matijević iz Instituta za razvoj obrazovanja smatra da mladi moraju znati da odluka o nastavku obrazovanja utječe i na rani razvoj karijere, koja pak može uključivati mnoge preokrete i uspone. Mladima je poručila: „Budite hrabri, otvoreni za promjene i uvijek težite raditi posao koji vas ispunjava. Vaša budućnost je u vašim rukama, a uz podršku i inspiraciju koju možete pronaći na EduFestu, možete stvoriti put koji vodi prema uspjehu.“

Kako sudjelovati na EduFestu?

Posjetitelje očekuje dinamičan i aktivan dan, pregršt informacija i dobre zabave. Sudjelovanje je besplatno, a za sudjelovanje je potrebna registracija preko sljedeće poveznice: https://bit.ly/2023EduFest.

Organizator EduFesta je Institut za razvoj obrazovanja iz Zagreba. Više informacija dostupno je i na Facebook i Instagram profilu Instituta za razvoj obrazovanja te na TikTok profilu EduFesta. Internetska stranica EduFesta je https://iro.hr/edufest/.