Dani etnologije

U razdoblju od 7. do 12. studenog 2022. godine Odjel za etnologiju i antropologiju održat će „Dane etnologije“ u sklopu kojih će biti organizirana gostujuća izlaganja, izložbe i predstavljanja studentskih projekata i istraživanja.

Dio navedenih aktivnosti čine:

• Etnografska ćakula, „Studentske perspektive suvremenih terenskih istraživanja“ (10.11.2022., Multimedijalna dvorana Gradske knjižnice u Zadru, 17h)

U sklopu razgovora sa studentima održat će se predstavljanje studentskih istraživanja, provedenih u sklopu kolegija Terenska istraživanja i Terenske vježbe preddiplomskog i diplomskog studija etnologije i antropologije. S ciljem da se problematiziraju studentska iskustva istraživanja, u događanju će se predstaviti četiri različita istraživačka projekta: istraživanje segmenata kulture i urbane svakodnevice Hrvata u Zenici, rad na zaštiti kulturnog dobra „Vinac sv. Ante“ na Silbi, istraživanje studentske prehrane u menzi (kao dio projekta Pazi što jedeš Laboratorij) te stvaranje zvukovnih etnografija Dugog otoka.

• Izložba Anice Tubanović, „Vampiri i vukodlaci u narodnim vjerovanjima Hrvata“ (11.11. – 27.11.2022.)

U sklopu otvorenja skupa Ideš dalje!, 11.11., u 17h održat će se otvorenje izložbe „Vampiri i vukodlaci u narodnim vjerovanjima Hrvata“ autorice Anice Tubanović. U seriji od deset ilustracija, nastalih poigravanjem tehnikama akrila i kolaža, autorica tematizira ključne elemente u narodnim vjerovanjima o vukodlacima i vampirima. Autorica je studentica pri Odjelu za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru i aktivna članica više udruga. Izložba će biti izložena ispred dvorane 125, na Novom kampusu, do 27.11.2022.

• Predstavljanje studijskih snimaka vokalno-instrumentalnog ansambla Študija

U sklopu otvorenja skupa Ideš dalje!, vokalno-instrumentalni ansambl Študija će izvedbom predstaviti studijske snimke aranžmana i izvedbi triju pjesama – Dej mi Bože (narodna), Dodole (narodna) i Dalmatino, povišću pritrujena skladatelja Ljube Stipišića. Studijski snimci nastali su kao rezultat projekta Zapisi Študije, a uz audio snimke na online platformama bit će dostupne i kao video spotovi na Youtubeu.

Detaljni podaci o aktivnostima bit će dostupni i na službenim Facebook stranicama.

Sve Vas pozivamo da nam se pridružite na Danima etnologije 2022.!