CIPA ljetna škola 2018.

Čast nam je pozvati Vas na "5th CIPA summer school 3D surveying and modeling in cultural heritage", koja će se održati u organizaciji CIPA Heritage Documentation i Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru od 15. do 21. srpnja 2018. godine. Predavanja i praktičan rad održavat će se u prostorijama Sveučilišta u Zadru te na terenu u samome gradu.

CIPA ljetna škola 3D izmjere i modeliranja kulturne baštine sastoji se od teorijskih predavanja (3D izmjere, fotogrametrija, aktivni senzori itd.) te praktičnoga rada na terenu i u laboratoriju. Sudionici će savladati osnove 3D izmjere i prikupljanja podataka (pomoću digitalnoga fotoaparata, laserskih skenera, totalne stanice), kao i metode obrade podataka za 3D modele te generiranje metričkih podataka.

Ljetna škola omogućava studentima, znanstvenicima, istraživačima, arhitektima, arheolozima i specijalistima u područjima 3D tehnika izmjere i zaštite kulturne baštine da prodube svoje znanje i stručnost. CIPA ljetna škola prima do 25 sudionika iz cijeloga svijeta, a školu vodi 8 predavača sa stručnim znanjem iz područja koja se obrađuju (fotografija, lasersko skeniranje, fotogrametrija i dr.).

CIPA je jedan od najstarijih međunarodnih znanstvenih odbora ICOMOS-a (International Council of Monuments and Sites), zajednički osnovan 1968. godine s ISPRS-om (International Society of Photogrammetry and Remote Sensing) kako bi se olakšao prijenos tehnologije iz područja znanosti koja se bave izmjerama u područja dokumentiranja kulturne baštine. Izvorno značenje skraćenice CIPA bilo je "Comité International de la Photogrammétrie Architecturale" (eng. "International Committee of Architectural Photogrammetry"). Međutim, ovo staro, ali dobro poznato ime više ne opisuje cijeli opseg aktivnosti CIPA-e, pa je osnovan CIPA Heritage Documentation.

Program škole pogledajte ovdje