Čestitamo 19. obljetnicu Sveučilišta u Zadru

Poštovane djelatnice i djelatnici, drage studentice i studenti,

prošle godine u ovo doba zbog pojave koronavirusa bili smo onemogućeni upriličiti proslavu Dana Sveučilišta u Zadru. Naša zajednička nadanja da ćemo izići iz tog teškog problema, nažalost, nisu ispunjena. I ovogodišnji 19. Dies Academicus ponovno smo prisiljeni odgoditi za neko bolje vrijeme. Razboritost u ovim okolnostima ocjenjujemo najkorisnijom strategijom, a ona nas vodi ka tome da u mnoštvu važnih stvari odvagnemo ono što je bitno. Zdravlje je na prvom mjestu!

Odgoda proslave u situaciji u kakvoj se nalazimo zadnju godinu neće napraviti bitnu i nenadoknadivu prazninu u sveučilišnom kalendaru. Ono što Dies Academicus sadržajno nosi – nagrade i priznanja studentima, zaposlenicima i suradnicima, promociju doktoranada, svečanu sjednicu, koncert i druge aktivnosti, spremni smo odraditi čim se situacija s koronavirusom riješi do stupnja na kojem u velikoj mjeri možemo zaštititi naše zdravlje.

Iako izgleda da zbog ove poprilično dugotrajne situacije nemamo izbora i trebamo prakticirati pretežitu primjenu različitih oblika online nastave, sjednica, kolokvija i ispita, neka vas raduje činjenica da smo u ovoj izvanrednoj situaciji ojačali u suradnji i trudu da znanstvenu i nastavnu djelatnost učinimo kontinuiranom i kvalitetnom u novim i nepredvidivim okolnostima.

Istina je da smo već punu godinu dana uskraćeni u druženju, neposrednoj komunikaciji, projektnom radu u vidu kakav sveučilišna zajednica sama po sebi podrazumijeva. Međutim, ovo iskustvo je jedinstveno, poučno i izazovno. Izoštrava našu odgovornost, otvara nam mogućnosti razvoja s novim promišljanjima. Egzistencijalno nismo ugroženi (unatoč nepovoljnim prilikama u gospodarstvu), osiguravamo napredovanja u zvanjima i na radnim mjestima svima koji imaju uvjete, ne skrećemo od zadanih strateških smjerova, a nismo besciljni ni u osiguravanju prostorne sveučilišne infrastrukture.

Uspjeh studenata u učenju nas raduje, a posebno nas raduju uspjesi u projektnim, sportskim i drugim studentskim aktivnostima. Primjerice, uspjeh naše studentice Ane Burazer prošli tjedan, s dobivenih devet medalja na Studentskom prvenstvu Hrvatske u plivanju u Vukovaru, nikoga nije ostavio ravnodušnim.

Nemamo razloga ne činiti više i bolje, jer su pred nama sjajne mogućnosti. Proveli smo ove godine prvi natječaj za kompetitivne institucijske projekte. Do konca ove kalendarske godine provest ćemo i drugi takav natječaj. U europskoj alijansi EU-CONEXUS proširujemo znanstvenu i nastavnu suradnju, kao i studentsku i nastavničku mobilnost. Ostaje nam svima zajedno uložiti svoje napore na popularizaciju studijskih programa.

Zahvaljujem svima, prorektorima, pročelnicima, nastavnicima svih zvanja, voditeljima i djelatnicima svih ureda i službi, posebice studenticama i studentima, na iznimnoj požrtvovnosti i efikasnom prilagođavanju u radu u ovim izvanrednim okolnostima.

Svima čestitam 19. obljetnicu Sveučilišta u Zadru!

Prof. dr. sc. Dijana Vican, rektorica