Predstavljena knjiga ''Zadarska riva kao prostor urbanosti''

Knjiga'' Zadarska riva kao prostor urbanosti'' autorica prof. dr. sc. Inge Tomić-Koludrović, dr. sc. Željke Tonković i dr. sc. Željke Zdravković (urednik mr. sc. Mirko Petrić) predstavljena je u srijedu, 28. siječnja 2015. godine u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru.

Riječ je o knjizi u kojoj su analizirani i interpretirani rezultati istraživanja identiteta, kulturnog konteksta i socijalno-prostorne strukture zadarske rive što ga je realizirala radna skupina Odjela za sociologiju Sveučilišta u Zadru, u okviru strategije suradnje Sveučilišta s lokalnom zajednicom. Istraživanje je teorijski i metodološki realizirano s osloncem na tradiciju funkcionalno-strukturalne analize urbanih prostora s jedne strane te interakcionističku analizu međuodnosa ljudi s kulturnim i urbanim okolišem s druge strane.

Jedna od autorica knjige, prof. dr. sc. Inga Tomić Koludrović  s Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar –Split, kazala je da su ljudi koji ne žive na Poluotoku radikalniji u traženju promjena u odnosu na one koji žive na Poluotoku jer bi oni htjeli samo sređivanje prostora.

Recenzenti knjige bili su dr. sc. Saša Poljanec Borić s Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar – Zagreb i prof. dr. sc. Ognjen Čaldarović s Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Dr. sc. Saša Poljanec Borić smatra da ovo djelo otkriva strukturu postojećih trendova te postaje vrijedna sociološka podloga za koncipiranje novih urbanih politika u Zadru te je posebno naglasila kako se ne smije dopustiti iseljavanje lokalnog stanovništva s Poluotoka.

Prof. dr. sc. Ognjen Čaldarović mišljenja je da će knjiga biti poticajna mnogim građanima Zadra koji se zanimaju za njegovu prošlost, sadašnjost i budućnost s obzirom na moguće intervencije u prostoru rive.

Zaključak ove prve sociološke studije jest da uređenju rive treba pristupiti vrlo pažljivo kako bi se valorizirao njezin atrakcijski potencijal i pri tome sačuvala ambijentalna vrijednost prostora. U promišljanju urbanog uređenja rive i prostora na Poluotoku važno je uključiti ideju da je urbani turizam važna grana razvitka Zadra, ali on uvelike ovisi o kvaliteti života lokalnog stanovništva.