16. Erasmus IP (Intensive Programme) seminar "Geography of Water" Water Management in Coastal and Insular Karst Areas, Zadar, 7. – 18. srpnja 2013.

Na Odjelu za geografiju Sveučilišta u Zadru u razdoblju od 7. do 18. srpnja održani su međunarodni znanstveni skup i radionica pod naslovom 16th Erasmus IP Seminar "Geography of Water" Water Management in Coastal and Insular Karst Areas.

Riječ je interdisciplinarnom skupu kojemu je svrha bila, s geografskog stajališta, promotriti problematiku vode u kontekstu vodoopskrbe, turističkog razvoja, zaštite okoliša, promjene razine mora i sl. Na skupu je sudjelovalo 45 profesora i studenata s 11 europskih sveučilišta (Sveučilište u Pečuhu, Sveučilište u Sevilji, Sveučilište u Padovi, Sveučilište u Udinama, Sveučilište u Cagliariju, Sveučilište u Tartuu, Sveučilište Babeş-Bolyai u Cluj-Napoci, Sveučilište Sv. Kliment Ohridski u Sofiji, Karlovo Sveučilište u Pragu, Sveučilište Ludwig-Maximilian u Münchenu i Sveučilište u Zadru) pod pokroviteljstvom Europske komisije, Odjela za kulturu i obrazovanje.

Sudionici su prvih dana skupa predstavili svoja vlastita istraživanja na temu vode putem prezentacija ili postera. Potom je održano šest poludnevnih i cjelodnevnih terenskih istraživanja (1. Dugi otok – Sali, PP Telašćica, 2. PP Vransko jezero, 3. NP Krka, 4. NP Paklenica, 5. Obrovac, otok Pag i 6. špilja Modrič) na kojima su se profesori i studenti upoznali s problematikom koja im je zadana u okviru triju radionica. Radionice su se bavile ovom problematikom:

1. voda na otocima – pitanje vodoopskrbe i razvoja gospodarstva u uvjetima pojačane turističke aktivnosti tijekom ljetnih mjeseci na zadarskim otocima (Water on islands – a question of survival: study of the Zadar archipelago)

2. sraz zaštite okoliša i poljoprivrede na području Parka prirode Vransko jezero (Conflict of environmental protection and agriculture: a case of the Vransko jezero Lake nature park)

3. promjene razina mora i klimatske promjene (Indicators of sea-level and climate changes: examples from Zadar’s region).

Predzadnjeg dana (17. srpnja) skupa studenti su predstavili rezultate rada u svojim radionicama na Sveučilištu i diseminaciju tih spoznaja u Gradskoj knjižnici Zadar. Skup je svečano zatvoren dodjelom potvrda na Odjelu za geografiju uz čestitke organizatorima na kvalitetno organiziranom 16. IP seminaru.