Pretraga članaka

Godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva „Teret terena – iskustva i vještine etnografskih spoznaja“

Od 21. do 23. svibnja 2025. godine u Zadru održavat će se Godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva „Teret terena – iskustva i vještine etnografskih spoznaja“, kojeg suorganiziraju Hrvatsko etnološko društvo i Odjel za etnologiju i antropologiju Sveučilišta u Zadru, a uz partnersku podršku Narodnog muzeja Zadar i Zavičajnog muzeja Benkovac.

Poticaj ovogodišnjoj temi godišnjeg skupa Hrvatskog etnološkog društva polazi od pretpostavke da se u pozadini svakog oblika etnološkog i kulturnoantropološkog rada nalaze vještine i iskustva, no nedovoljno su adresirani u konačnim rezultatima. Iako se autorefleksivnost u radovima provlači kao važan vid etnografije kao žanra i metode, refleksije s terena nerijetko su zatomljene i marginalizirane kao nedovoljno važne da postanu ishodište složenijih promišljanja, te su često svedene na razinu individualnih kurioziteta ili zanimljivih iskustava. Pretjerana usmjerenost na produkciju rezultata istraživanja u kontekstu sve dominantnije projektifikacije rada, teror rokova te istraživačka osamljenost u temama koje odudaraju od prevladavajućih tendencija u struci postavljaju iskustva s terena kao svojevrsni simbolički teret. Problematična iskustva terena, kurioziteti koji dijelimo u stankama između istraživanja ili u neformalnim razgovorima s kolegama, prepreke na koje nailazimo tijekom istraživanja, neugodne situacije u koje smo uvučeni, projektni okviri koji određuju tempo rada ili, pak, očekivanja s kojima nas dočekuju na terenu samo su neki od primjera koji određuju teret naše profesionalne svakodnevice. S druge strane, nemogućnost odlaska na teren ili nesigurnosti koje na njemu doživljavamo uzimaju se kao nekritički prihvaćeni status quo profesije. Takvi su izazovi dodatno pojačani u suvremenom kontekstu u kojem se pozivi na društveni doprinos i opravdanost profesije na „tržištu rada“ preklapaju sa sve većom nesigurnošću, projektnim financiranjem i kompetitivnošću te sve većim administrativnim zahtjevima.

Bilo da je riječ o izložbama, konzervatorskim praksama, znanstvenim istraživanjima ili, pak, privatnim pothvatima u poslovnom okružju, takav teret terena koji je analitički prepoznat, ali ostavljen za neke bolje dane smatramo važnom točkom za promišljanje o iskustvima i spoznajama struke. Ovim skupom želimo potaknuti raspravu upravo o tome kako iskustva i vještine stečene na terenu (ili bez njega?) utječu na razvoj naše profesije.

Što teren čini teškim i kakve izazove sa sobom nose suvremena etnografska istraživanja? Kakve institucionalne, profesionalne i ljudske pritiske pretpostavljaju teški tereni i kako se pritisak očekivanja prelijeva u naše osobne i profesionalne živote? S kakvim simboličkim prtljagama ulazimo u terenska istraživanja i kako generacijske razlike mijenjaju naša poimanja i razumijevanje etnoloških i kulturnoantropoloških istraživanja? Kako sva navedena izazovna iskustva utječu na naš pristup stvaranju etnografskih spoznaja i promišljanje same discipline? Što možemo naučiti iz takvih iskustava i koje nove vještine i spoznaje možemo steći? Kako izbjeći teret terena, ako je to uopće moguće i nužno?

Tijekom tri dana na skupu će se raspraviti pitanje terenskih etnografskih istraživanja iz perspektive znanstvenika, konzervatora, muzealaca, studenata i sveučilišnih profesora. Bilo da je riječ o izložbama, konzervatorskim praksama, znanstvenim istraživanjima ili, pak, privatnim pothvatima u poslovnom okružju, želimo potaknuti raspravu kako iskustva i vještine stečene na terenu utječu na razvoj naše profesije. Ovakav fokus otvorit će pitanja (ne)željene baštine, odnosa prema kulturi, problema s kojima se susreću kolege etnolozi pri istraživanjima, ali i brojne druge teme. Kao i dosadašnjih godina, skup će biti oprimjeren posjetima specifičnim lokalitetima Zadarske županije koji se ističu kao primjeri dobre prakse održivog očuvanja kulturne baštine, a u kontekstu šire turističke ponude (tematske turističke šetnje, posjet Benkovcu, itd.).

Godišnji skup financijski je podržan od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske, Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Sveučilišta u Zadru, Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Instituta za etnologiju i folkloristiku, Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu, Etnografskog muzeja Zagreb, Grada Zadar te Zadarske županije.

Programsku brošuru možete pronaći ovdje.

Programsku knjižicu skupa možete pronaći ovdje.

Više o Hrvatskom etnološkom društvu možete pronaći ovdje.